Zamknij

Rozliczenie PIT przez internet z rekordem. Przez sieć wysłano prawie 13 mln deklaracji

Piotr Drabik
11.04.2019 15:14
Rozliczenie PIT 2019. Przez internet wysłano prawie 13 mln rozliczeń podatkowych
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Do czwartku złożono 12,7 mln elektronicznych deklaracji podatkowych – to rekord. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że wpływ na to miało wprowadzenie usługi potwierdzenia przez internet PIT-u wypełnionego przez fiskusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Twój e-PIT to udostępniona w połowie lutego przez resort finansów usługa rozliczenia oświadczenia podatkowego, które zostało wstępnie wyliczone przez fiskusa.

„Dzięki wprowadzeniu usługi Twój e-PIT pobiliśmy ubiegłoroczny rekord PIT-ów złożonych przez internet. W 2018 roku po podsumowaniu akcji składania zeznań mieliśmy 11,3 mln elektronicznych deklaracji” – czytamy w czwartkowym komunikacie resortu finansów.

Dodano, że nowa usługa pozwoliła już na początku kwietnia poprawić ten wynik. „Stan na 11 kwietnia tego roku to 12,7 mln elektronicznych PIT” – napisało MF.

Zobacz także

Twój e-PIT – zasady

Zgodnie z informacją resortu finansów z nowej usługi Twój e-PIT, dostępnej na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl, w tym roku mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Czeka na nich deklaracja podatkowa przygotowana przez urząd skarbowy na podstawie danych, które posiada m.in. z informacji od pracodawcy i z ubiegłorocznych zeznań.

Znajdują się tam np. ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego, której przekazaliśmy 1 procent podatku. Podatnik po zalogowaniu do portalu może sprawdzić zeznanie, zaakceptować je lub odrzucić. Może też nie robić nic, a wtedy 30 kwietnia PIT zostanie automatycznie przesłany do urzędu skarbowego.

Resort finansów podkreśla, że jedyny prawidłowy adres do usługi to podatki.gov.pl. Korzystanie z innych stron internetowych lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez resort finansów i może być niebezpieczne, np. spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Podatnicy mają czas do 30 kwietnia na złożenie w urzędzie skarbowym lub przez internet deklaracji za dochody w 2018 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD