Zamknij

Fiskus rozliczy PIT za podatników. Wystarczy tylko kilka kroków

Piotr Drabik
19.02.2019 09:06
Rozliczenie PIT 2019. Od kiedy pit 2019. Rozliczenie podatkowe
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Od połowy lutego dostępna jest usługa Ministerstwa Finansów, która wykona rozliczenie PIT za podatników. Można skorzystać z niej w serwisie podatki.gov.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ponad 9,5 miliona Polaków złożyło drogą elektroniczną swoją deklarację podatkową za rok 2017. Tym, którzy planują rozliczyć się w ten sposób w tym roku, Ministerstwo Finansów przygotowało duże ułatwienie.

Od połowy lutego na stronie Portalu Podatkowego jest dostępna usługa Twój e-PIT.

Jak można skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Urząd Skarbowy przygotował wypełnioną deklarację PIT-37 oraz PIT-38. Możesz ją zweryfikować oraz zatwierdzić bez zmian.

Możesz także odrzucić przygotowany przez fiskus PIT  i wypełnić samodzielnie formularz albo rozliczyć się w innej formie – wówczas proponowana przez urząd deklaracja nie będzie brana pod uwagę.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Jeśli po zalogowaniu lub uwierzytelnieniu w serwisie nie zrobisz nic, Twoje rozliczenie przygotowane przez fiskus 30 kwietnia zostanie uznane za złożone, oczywiście, jeśli nie rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że usługa Twój e-PIT będzie dostępna od przyszłego roku także dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zobacz także

Kiedy można liczyć na zwrot podatku?

Jeśli rozliczysz PIT za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, na zwrot podatku wynikający ze złożonego zeznania będziesz czekać krócej – maksymalnie 45 dni, a nie 3 miesiące, tak jak było dotychczas.

Twój e-PIT umożliwia także wybór organizacji pożytku publicznego, na którą będziesz mógł przeznaczyć swój 1 procent. Usługa automatycznie wskazuje organizację, której w ubiegłym roku pomogłeś w ten sposób.

Jeśli nie zdecydujesz się przekazać tej części swojego podatku na konkretną organizację pożytku publicznego (OPP), to trafi on do łącznej puli, z której o przeznaczeniu i dystrybucji środków finansowych zadecyduje rząd i Sejm.

Zobacz także

Fundacja Radia ZET