Zamknij

Rewolucja w podatkach. Tłumaczymy, jak rozliczyć PIT-y po nowemu

Piotr Drabik
14.02.2019 10:15
Rozliczenie PIT 2019. Od kiedy PIT 2019. Poradnik. Twój e-PIT
fot. Kange Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Od piątku podatnikom zostaną udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za pomocą usługi Twój e-PIT. Według resortu finansów to rewolucja w składaniu zeznań podatkowych. Tłumaczymy krok po kroku, jak skorzystać z nowej usługi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Czym jest system Twój e-PIT?

To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie będzie już musiał wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek.

Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową będzie czekać na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym. 

Zobacz także

Kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT?

W tym roku będzie ona dostępna dla podatników rozliczających się za 2018 rok na formularzu PIT-37 lub PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych).

W usłudze udostępniony zostanie także PIT-OP, czyli oświadczenie, na którym emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 r. i nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów, które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, może wskazać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego.

Od przyszłego roku usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 rok) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

Zobacz także

Gdzie będzie znajdował się Twój e-PIT?

Dostępny będzie od 15 lutego na Portalu Podatkowym w miejscu wskazanym na stronie podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

Do zalogowania się konieczne będzie uwierzytelnienie przez podanie numeru PESEL (lub datę urodzenia i numer NIP), kwoty przychodu za 2017 rok oraz kwoty przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za ubiegły rok. Można również skorzystać z profilu zaufanego. 

Następnie podatnicy mają do dyspozycji następujące opcje:

 • zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),
 • w sytuacji, jeśli podatnik nie rozlicza się indywidualnie, zmienić jego sposób na:
  — wspólne z małżonkiem 
  — jako osoba samotnie wychowująca dzieci
 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1 proc. podatku,
 • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę,
 • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – IKZE),
 • odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę,
 • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone.

Resort finansów zapowiada, że jeśli będzie posiadać dane kontaktowe podatnika, to zostanie powiadomiony mailowo z informacją, gdzie znajdzie swoje zeznanie podatkowe. 

Rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT

Zobacz także

Czy skorzystanie z usługi Twój e-PIT będzie obowiązkowe?

Nie. Podatnik nadal będzie miał możliwość wyboru dowolnej formy złożenia swojego zeznania podatkowego. Może złożyć je w formie papierowej lub elektronicznej bądź też skorzystać z nowej usługi Twój e-PIT.

Jeśli decyduje się na inną formę niż Twój e-PIT, nie musi tego zeznania w ramach usługi odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące będzie to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie.

Co z ulgą na dzieci nowo narodzone? Czy będzie ona uwzględniona?

W tym roku w ramach usługi Twój e-PIT w zeznaniu podatkowym wskazana zostanie ulga na dzieci tylko, jeśli była ona uwzględniona w rozliczeniu za rok ubiegły do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Jeśli podatnikowi urodziło się dziecko w 2018 roku i w rozliczeniu będzie chciał skorzystać z ulgi, dane te musi uzupełnić sam.

Od 2020 roku (w rozliczeniu za 2019 rok) dane te znają się już automatycznie w zeznaniu, dzięki integracji systemu z rejestrem PESEL. Podatnik nie będzie musiał ich już wpisywać samodzielnie.

Zobacz także

Jak przekazać 1 proc. usłudze Twój e-PIT?

Podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną organizację pożytku publicznego, której przekazał 1 proc.  swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana organizacja znajduje się nadal w wykazie OPP).

Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście podatnik łatwo może zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, jak i cel szczegółowy, logując się do usługi.

Czy korzystając Twojego e-PIT-u, można liczyć na szybszy zwrot podatku?

Tak. Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT, podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Urzędy skarbowe będą się jednak starać, aby ten termin był jak najkrótszy.

Czy w usłudze Twój e-PIT jest możliwość złożenia korekty?

Tak, ale za zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to, czy składając zeznanie, skorzystał z usługi Twój e-PIT, czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/PTD