Zamknij

Spór wokół usługi Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany

Piotr Drabik
21.02.2019 08:53
Rozliczenie podatków PIT 2019. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w usłudze Twój e-PIT
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Resort finansów zapowiedział zmiany w usłudze Twój e-PIT. Zostanie rozszerzony m.in. o historię logowania oraz dodatkowy element autoryzacyjny. Wcześniej Urząd Ochrony Danych Osobowych podważał bezpieczeństwo portalu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Twój e-PIT pozwala na podgląd oraz zaakceptowanie zeznania podatkowego za ubiegły rok, który wypełnił fiskus. W środę "Dziennik Gazeta Prawna" alarmował, że usługa umożliwia dostęp do tajemnic skarbowych.

Co zmieni się w usłudze Twój e-PIT?

Resort finansów poinformował w środę wieczorem w komunikacie, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Zapowiedziano, że w najbliższych dniach usługa zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności. Będą to: historia logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Zobacz także

- To rozwiązania, które planowaliśmy wdrożyć w pierwszym okresie funkcjonowania usługi. Będziemy je uruchamiać, tym bardziej, że otrzymaliśmy sygnały od podatników, że chcieliby korzystać z takich funkcjonalności – mówi cytowany w informacji pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

Wyjaśniono, że podatnik, aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) będzie proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 roku czyli kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie.

Według Ministerstwa Finansów historia logowania pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie.

- Ponadto podatnicy zyskają możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi - podkreślono. Dodano, że usługa Twój e-PIT dostępna jest tylko na portalu podatki.gov.pl.

Zobacz także

Czy usługa Twój e-PiT jest bezpieczna?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa zwróciła się do minister finansów Teresy Czerwińskiej z prośbą o wyjaśnienie, "czy rzeczywiście pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników".

W piśmie do resortu finansów prezes UODO napisała, że w związku z przygotowaniem i udostępnieniem przez Krajową Administrację Skarbową platformy „Twój e-PIT”, powzięła informację "o możliwości zaistnienia zagrożenia dostępu przez osoby nieupoważnione do danych osobowych podatników".

Wcześniej rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek zapewnił PAP, że dane w systemie Twój e-PIT są bezpieczne.

Tłumaczył, że metoda uwierzytelniania kwotą przychodów jest stosowana w rozliczeniach z podatnikiem od wielu lat, do tej pory nie zanotowano nadużyć w tym zakresie.

- Przede wszystkim należy pamiętać, że posługiwanie się danymi innych osób i w ten sposób próbowanie pozyskania informacji chronionych jest nielegalne, jest to po prostu przestępstwo, za które grożą dotkliwe kary - podkreślił.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

- Weryfikujemy także dzisiejsze (środowe - przyp. red.) informacje, a skoro pojawiają się pewne wątpliwości, to będziemy chcieli je jak najszybciej rozwiać, proponując dodatkowe mechanizmy zabezpieczeń - dodał.

Według środowego "DGP" pracodawca może w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy jego pracownik ma inne źródła dochodu. W rezultacie szef może się dowiedzieć, m.in. czy podwładny dorabia na boku, komu przekazuje 1 procent podatku.

Pracodawca może wprowadzić do zeznania podatkowego pracownika własne poprawki, np. zmienić numer obdarowanej organizacji albo usunąć uwzględnioną ulgę (prorodzinną), a nawet wykazaną nadpłatę przenieść do rubryki "do zapłaty". Byli pracodawcy nadal będą mogli zaglądać do naszych portfeli i dowiadywać się, ile zarabiamy w nowej firmie.

Dodano, że szef lub księgowa mogą zobaczyć także dochody małżonka pracownika, bo w systemie widoczny jest ich wspólny PIT. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD