Zamknij

W 2020 r. nowa koncepcja opodatkowania firm

Olga Papiernik
15.05.2018 12:48
warszawa
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Resort finansów pracuje nad nową koncepcją opodatkowania firm, możliwe, że zmiany wejdą w życie w 2020 r. – zapowiedział wiceminister finansów Paweł Gruza we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Gruza, pytany przez PAP o czekające nas zmiany w CIT, poinformował, że resort finansów pracuje nad nową koncepcją podatków dochodowych.

- Prace będą wychodzić z fazy koncepcyjnej niedługo, będą przechodzić w fazę projektów wewnętrznych legislacyjnych, abyśmy się zmierzyli z priorytetem uproszczenia systemu podatkowego. Wydaje się, że bieżąca ustawa wymaga kompletnej odnowy, ciężko ją już nowelizować, jest trudnym aktem legislacyjnym w tym momencie - wyjaśnił Gruza.

Zmiany mogą wejść w życie w 2020 roku

- Liczę, że te prace będą się toczyły w 2018 r. Natomiast nie przewidujemy, aby te zmiany weszły w życie w przyszłym roku, raczej widzimy 2020 r. jako ten rok, w którym taka nowa ustawa od podatku dochodowym od przedsiębiorstw mogłaby zacząć obowiązywać - dodał.

Zaznaczył, że akt tego typu uchwala się raz na kilkadziesiąt lat w związku z tym priorytetem jest "atencja i wysiłek włożony w jego jakość, niekoniecznie tempo".

Przyznał, że na warsztacie resortu finansów jest pomysł objęcie nową ustawę wszystkich przedsiębiorców. - Są różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Jednym z tych rozwiązań jest zastosowanie jednego systemu opodatkowania działalności gospodarczej - dodał.

Wyjaśnił, że w systemie podatkowym można wyeliminować wiele "nadregulacji, nadbiurokracji", przepisów, które nie służą ani społeczeństwu, ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom. - Po prostu są zaszłością, reliktem, który można wyeliminować bez szkody dla systemu. Takie przepisy próbujemy w tym momencie identyfikować - powiedział.

Gruza poinformował ponadto, że resort finansów pracuje też nad nową koncepcją definiowania stawek VAT "bez szkody dla konsumentów, bez podnoszenia kosztów życia obywateli".

- W taki sposób, aby sposób przypisywania stawek VAT do towarów, produktów i usług, który jest dzisiaj jest bardzo skomplikowany - pochodzi z 2010 r. - istotnie uprościć - dodał.

Wyjaśnił, że termin zaprezentowania zmian „to kwestia tygodni”. Gruza wyraził przy tym nadzieję, że spotkają się one z ciepłym, pozytywnym odbiorem środowiska przedsiębiorców.
W połowie kwietnia br. wiceminister Gruza powiedział PAP, że resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami.

Zobacz także

Na pierwszym planie uproszczenie podatków

Podkreślił wówczas, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami.

- Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian - zapewnił wiceminister.

PAP/Marcin Musiał/OP