Republikańska reforma podatków w Stanach Zjednoczonych

19.12.2017 20:22

Prezydent Donald Trump jest gotowy na wielkie polityczne zwycięstwo, gdy Kongres USA przygotowuje się do głosowania nad republikańskim przeglądem podatkowym.

Republikańska reforma podatków w Stanach Zjednoczonych fot. Agencja Gazeta

Jest to kontrowersyjny plan, który, jak upiera się partia Trumpa, zapewnieni namacalne korzyści dla większości amerykańskich rodzin i firm i gospodarce.

Demokraci mówią, że plan jest gratyfikacją dla bogatych, a żaden prawodawca w mniejszości opozycyjnej publicznie nie popiera ustawodawstwa.

Oto pięć punktów, które pomagają wyjaśnić ustawę o obniżeniu podatków i pracy, którą Trump zamierza podpisać przed Bożym Narodzeniem.

21 procent

Stawka podatkowa dla amerykańskich korporacji w ramach nowego planu. Trump twierdzi, że obecna amerykańska stawka podatku od działalności gospodarczej, wynosząca 35 procent, jest najwyższa w rozwiniętym świecie, a, jej obniżka sprawi, że Ameryka będzie bardziej konkurencyjni globalnie. 

Wcześniejsze wersje ustawy obniżyły stopę korporacyjną do 20 procent, ale została ona podniesiona do 21, aby pomóc w pokryciu wysokich kosztów planu.

1,456 trylionów dolarów

Kwota, którą ustawa doda do długu publicznego w latach 2018-2027.

Nawet uwzględniając wzrost gospodarczy spowodowany przeglądem podatkowym, podejście znane jako dynamiczna punktacja, Wspólny Komitet ds. Podatków projekt ustawy będzie kosztować około 1 biliona dolarów w ciągu następnej dekady.

2 059 USD

Oszczędności podatkowe dla typowej czteroosobowej rodziny zarabiającej 73 000 USD w 2018 r. objętej nowym prawem, zgodnie z przewodniczącym Komisji Budżetowej Paulem Ryanem.

Demokraci twierdzą, że bogaci Amerykanie mają zaoszczędzić dramatycznie więcej, podczas gdy miliony rodzin pracujących i o średnich dochodach mogą zostać ostatecznie dotknięte podwyżką podatków. Według Centrum Polityki Podatkowej ponad połowa podatników zapłaci więcej w 2027 r. niż zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem.

2026 

Rok, w którym większość przepisów dotyczących obniżenia podatków dla osób fizycznych wygasa zgodnie z nowym prawem. Przekroczenie tych przepisów może zaoszczędzić ponad 300 miliardów dolarów.

Demokraci są źli, ponieważ podczas gdy indywidualne obniżki stóp są tymczasowe, spadek stopy korporacyjnej i międzynarodowe przepisy podatkowe zostaną na stałe.

37 procent

Nowa najwyższa stawka podatkowa dla bogatych Amerykanów.

W 11-godzinnych rozmowach zamkniętych negocjatorzy Izby i Senatu zgodzili się obniżyć najwyższą indywidualną stopę znacznie poniżej 39,6% w ustawie House'a (i według obowiązującego prawa), a nawet poniżej 38,5% w wersji Senatu, zapewniając większy zysk dla bogatych.

mlm/ec/OP

Oceń