Zamknij

Republikańska reforma podatków w Stanach Zjednoczonych

Olga Papiernik
19.12.2017 20:22
Republikańska reforma podatków w Stanach Zjednoczonych
fot. Agencja Gazeta

Prezydent Donald Trump jest gotowy na wielkie polityczne zwycięstwo, gdy Kongres USA przygotowuje się do głosowania nad republikańskim przeglądem podatkowym.

Zobacz także

Jest to kontrowersyjny plan, który, jak upiera się partia Trumpa, zapewnieni namacalne korzyści dla większości amerykańskich rodzin i firm i gospodarce.

Demokraci mówią, że plan jest gratyfikacją dla bogatych, a żaden prawodawca w mniejszości opozycyjnej publicznie nie popiera ustawodawstwa.

Oto pięć punktów, które pomagają wyjaśnić ustawę o obniżeniu podatków i pracy, którą Trump zamierza podpisać przed Bożym Narodzeniem.

21 procent

Stawka podatkowa dla amerykańskich korporacji w ramach nowego planu. Trump twierdzi, że obecna amerykańska stawka podatku od działalności gospodarczej, wynosząca 35 procent, jest najwyższa w rozwiniętym świecie, a, jej obniżka sprawi, że Ameryka będzie bardziej konkurencyjni globalnie. 

Wcześniejsze wersje ustawy obniżyły stopę korporacyjną do 20 procent, ale została ona podniesiona do 21, aby pomóc w pokryciu wysokich kosztów planu.

1,456 trylionów dolarów

Kwota, którą ustawa doda do długu publicznego w latach 2018-2027.

Nawet uwzględniając wzrost gospodarczy spowodowany przeglądem podatkowym, podejście znane jako dynamiczna punktacja, Wspólny Komitet ds. Podatków projekt ustawy będzie kosztować około 1 biliona dolarów w ciągu następnej dekady.

2 059 USD

Oszczędności podatkowe dla typowej czteroosobowej rodziny zarabiającej 73 000 USD w 2018 r. objętej nowym prawem, zgodnie z przewodniczącym Komisji Budżetowej Paulem Ryanem.

Demokraci twierdzą, że bogaci Amerykanie mają zaoszczędzić dramatycznie więcej, podczas gdy miliony rodzin pracujących i o średnich dochodach mogą zostać ostatecznie dotknięte podwyżką podatków. Według Centrum Polityki Podatkowej ponad połowa podatników zapłaci więcej w 2027 r. niż zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem.

2026 

Rok, w którym większość przepisów dotyczących obniżenia podatków dla osób fizycznych wygasa zgodnie z nowym prawem. Przekroczenie tych przepisów może zaoszczędzić ponad 300 miliardów dolarów.

Demokraci są źli, ponieważ podczas gdy indywidualne obniżki stóp są tymczasowe, spadek stopy korporacyjnej i międzynarodowe przepisy podatkowe zostaną na stałe.

37 procent

Nowa najwyższa stawka podatkowa dla bogatych Amerykanów.

W 11-godzinnych rozmowach zamkniętych negocjatorzy Izby i Senatu zgodzili się obniżyć najwyższą indywidualną stopę znacznie poniżej 39,6% w ustawie House'a (i według obowiązującego prawa), a nawet poniżej 38,5% w wersji Senatu, zapewniając większy zysk dla bogatych.

mlm/ec/OP