Zamknij

Jeden procent dla fundacji o. Rydzyka. Tak politycy PiS rozliczają PIT-y

Piotr Drabik
08.02.2019 15:27
Politycy PiS zbierają dla o. Rydzyka pieniądze z jednego procenta
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Biura poselskie PiS oferują bezpłatnie rozliczenie podatku PiT. Z jednym zastrzeżeniem – jeden procent zostanie odpisany na fundację powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Według portalu WP.pl podobne praktyki deputowani partii rządzącej prowadzili w latach poprzednich. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Fundacja Nasza Przyszłość z siedzibą w Warszawie ściśle współpracuje z założycielem Radia Maryja i Telewizji Trwam – ojcem Tadeuszem Rydzykiem.

W swoim statucie organizacja podkreśla, że wśród głównych celów jej działalności jest wspieranie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – jeden z biznesów redemptorysty. 

Zobacz także

Rydzyk gorąco apeluje

Jak podał portal WP.pl, Nasza Przyszłość może liczyć na ogromne wsparcie ze strony parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Biura poselskie partii rządzącej mają oferować możliwość bezpłatnego rozliczenia PIT-ów w zamian za automatyczne odprowadzenie jednego procenta na fundację powiązaną z o. Rydzykiem.

Taką pomoc zaproponowało m.in. biuro europosła PiS prof. Mirosława Piotrowskiego – w listopadzie ubiegłego roku złożył on wniosek o rejestrację partii o nazwie Ruch Prawdziwa Europa. 

Według portalu redemptorysta już w poprzednich latach aktywnie zachęcał do wsparcia akcji jednego procenta z podatków Polaków dla Naszej Przyszłości.

Zobacz także

„Powiedz też innym. Wstań z tego fotela, pójdź do ludzi, powiedz znajomym, powiedz rodzinie. Wykorzystaj telefon i porozmawiaj. Zrób to. Nie popełniajmy grzechu zaniedbanie. Należy wykorzystać każde, najmniejsze dobro i tak powstanie ogromne dobro, jeżeli będziemy działać razem” – napisał o. Rydzyk w apelu o dotowanie Naszej Przyszłości, który jest umieszczony na stronie Radia Maryja.

Milionowe zyski z jednego procenta

Kancelaria Sejmu odpowiedziała, że za prowadzenie bur poselskich odpowiedzialni są parlamentarzyści. 

„Oznacza to, że pytania o potwierdzenie przytoczonych okoliczności oraz ich ewentualną ocenę powinny być skierowane do konkretnego parlamentarzysty. Kancelaria Sejmu nie sprawuje tego typu nadzoru w odniesieniu do biur poselskich” – napisała Kancelaria Sejmu, cytowana przez WP.pl.

Okazuje się, że apele o. Rydzyka przyniosły dla niego bardzo wymierne korzyści. WP.pl podało, że przed dwoma laty na konto Fundacji Nasza Przyszłość wpłynęło aż 5 mln zł z tytułu wpłat z jednego procenta. Dla porównania – WOŚP w tym czasie uzyskało 7 mln zł z tego samego źródła finansowania.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD