Zamknij

Padły serwery portalu Twój e-PIT. Nie można się zalogować

Piotr Drabik
15.02.2019 11:16
Podatki.gov.pl 2019. Epity. Padły serwery portalu Twój e-PIT. Nie można się zalogować
fot. nikamo/Shutterstock (ilustracyjne)

Od piątkowego poranka podatnicy nie mogą zalogować się w portalu Twój e-PIT. Serwery resortu finansów nie wytrzymały tak wielu zapytań już w pierwszym dniu funkcjonowania nowej usługi. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Zobacz także

Od samego rana podatnicy w piątek zgłaszali awarię systemu. W wielu przypadkach w ogóle nie było możliwości zalogowania się na Portal Podatkowy.

„Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie usługi i dlatego przejściowo mogą pojawiać się problemy z logowaniem. Uruchomiliśmy dodatkowe serwery, w rezerwie są kolejne. Jeśli będzie taka potrzeba, to też je wykorzystamy” – przekazał na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Przed godz. 11 w piątek poinformował, że od północy swoje zeznania podatkowe za pomocą Twój e-PIT potwierdziło 16,5 tys. osób.

Jak działa Twój e-PIT?

Zeznanie podatkowe ma być dostępne na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia br. Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik może uzyskać dostęp do swojego zeznania.

Jest tam ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Zobacz także

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia.

Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD