Zamknij

Obniżka podatków już na jesieni? Jest komentarz premiera Morawieckiego

Piotr Drabik
03.04.2019 20:42
Podatki. Premier Morawiecki zapowiada zerowy PIT na jesień tego roku
fot. Patryk Kosmider/Shutterstock (ilustracyjne)

Jeszcze jesienią tego roku może zostać wprowadzony zerowy PIT dla młodych oraz obniżka stawki dla wszystkich do 17 proc. i podwojenie kosztów uzyskania przychodów. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki dla "Dziennika Gazety Prawnej": - Chcemy nie tylko, by nowe rozwiązania w PIT zostały uchwalone, lecz także, by podatnicy odczuli ich pozytywne skutki już na jesieni.

Zdaniem gazety to szef rządu forsuje wariant jak najszybszego wejścia w życie podatkowych pomysłów z nowej piątki PiS. 

Zobacz także

Od kiedy zerowy PIT dla młodych?

Dziennik podaje, że zdaniem zaplecza premiera w Kancelarii Premiera Rady Ministrów taki scenariusz jest całkowicie możliwy. Korzystne zmiany dla podatników mogą być wprowadzane w trakcie roku podatkowego.

Według wyliczeń kancelarii premiera skorzystają na nich pracujący, a zmniejszanie klina podatkowego właśnie dla zatrudnionych to postulat zgłaszany przez wielu ekonomistów.

Wprowadzenie od 1 października – jak pierwotnie planowano – zerowego PIT dla osób poniżej 26. roku życia może bowiem utrudniać rozliczenia podatkowe. Ministerstwo Finansów, które w ciągu kilku dni przedstawi szczegóły rozwiązań, ma więc nad czym się zastanawiać.

Zobacz także

Ile zyskają młodzi podatnicy?

"DGP" podkreśliła, że z punktu widzenia pracowników przyspieszenie obniżania stawek byłoby korzystne.

W przypadku wejścia w życie zmian w ostatnim kwartale tego roku, przy zerowym PIT młoda osoba z minimalnym wynagrodzeniem zyskałaby 133 zł za każdy miesiąc. W rezultacie za ostatni kwartał łącznie w jej kieszeni znalazłoby się dodatkowe prawie 400 zł.

Według wyliczeń dziennika przy przeciętnej płacy pracownik w wieku poniżej 26 lat zyskałby 371 zł za każdy miesiąc, czyli 1121 zł za ostatni kwartał. Mniejsze byłyby korzyści z obniżenia stawki do 17 proc. Osoba z minimalnym wynagrodzeniem zyskałaby 22 zł w trzy miesiące, a zarabiający przeciętne wynagrodzenie – nieco ponad 60 zł.

Jednym z głównych problemów jest fakt, że PIT jest podatkiem rozliczanym rocznie. Nad rozwiązaniem tego dylematu pracuje już kancelaria premiera i resort finansów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD