Zamknij

Fiskus planuje wsteczną lustrację. Urzędnicy sprawdzą finanse milionów Polaków

Piotr Drabik
30.01.2019 14:21
Podatki. Fiskus planuje wsteczną lustrację. Urzędnicy sprawdzą finanse milionów Polaków
fot. Proxima Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Administracja skarbowa chce, aby instytucje finansowe wstecznie zlustrowały klientów i raportowały na ten temat. Banki czy domy maklerskie uważają, że to niepotrzebny koszt i strata wizerunkowa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Finansów przygotowuje się do wielkiej operacji – podał w środę „Puls Biznesu”.

Resort zamierza uzyskać od klientów instytucji finansowych deklaracje, w jakim kraju rozliczają i płacą podatki (tzw. rezydencja podatkowa).

Zobacz także

Mają to zagwarantować: 35 działających w Polsce banków komercyjnych, 553 banki spółdzielcze, 64 towarzystwa funduszy inwestycyjnych, 60 firm ubezpieczeniowych, 56 domów maklerskich i 49 Społecznych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Akcja fiskusa ma ruszyć do 30 czerwca. Według przedstawicieli sektora finansowego oświadczenia, których ominięcie może grozić odpowiedzialnością karną, złoży miliony Polaków.

Deklaracje o rezydencji podatkowej trafią do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (czyli wiceministra finansów), który – na zasadzie wzajemności – będzie mógł dzielić się informacjami z fiskusami krajów unijnych oraz spoza UE (m.in. z Ukrainy), których obywatele (rezydenci podatkowi) funkcjonują w Polsce.

Międzynarodowa wymiana takich informacji ma służyć uszczelnianiu systemów podatkowych i walce z oszustwami podatkowymi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD