Zamknij

Podatki w Anglii. Tłumaczymy krok po kroku [PORADNIK]

07.06.2019 14:32
Podatki w Anglii 2019. Progi podatkowe. Kwota wolna od podatku. Wielka Brytania
fot. Ink Drop / Shutterstock (ilustracyjne)

Każda osoba legalnie zatrudniona w Wielkiej Brytanii, w tym Anglii, musi odprowadzić podatek od osiągniętego dochodu. Tłumaczymy krok po kroku, ile wynoszą i jak rozliczyć podatki dochodowe w Zjednoczonym Królestwie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatki w Anglii płaci się według innego systemu niż ten, który obowiązuje w Polsce. Rok podatkowy w Zjednoczonym Królestwie (UK) nie rozpoczyna się razem z rokiem kalendarzowym, ale 6 kwietnia każdego roku.

Jakie są stawki podatkowe w Anglii?

Od roku podatkowego 2019/2020 wprowadzono w Wielkiej Brytanii (UK) szereg zmian. Przede wszystkim pojawiły się nowe progi podatkowe:

  • 0 proc. - kwota wolna od podatku - 12 500 funtów,
  • 20 proc. - od 12 500 do 50 000 funtów,
  • 40 proc. - od 50 001 do 150 000 funtów,
  • 45 proc. - powyżej 150 001 funtów.

Zobacz także

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Anglii?

Podniesiona została również kwota wolna od podatku. Jeszcze w 2018 roku wynosiła ona w Wielkiej Brytanii 11 850 funtów, a w przyszłym roku wzrosła do 12 500 funtów. W przeliczeniu na złotówki to ponad 60 tys. zł.

Z prognoz opublikowanych przez brytyjski rząd wynika, że w kolejnych latach kwota wolna od podatku może jeszcze wzrosnąć. W roku podatkowym 2021/2022 może wynieść 12 760 funtów, a w kolejnym — czyli 2022/2023 – nawet ponad 13 030 funtów.

Zobacz także

Jak wygląda rozliczenie podatkowe w Anglii?

Wysokość podatku ściągana w Wielkiej Brytanii (UK) jest uzależniona od kilku czynników. Każdy podatnik otrzymuje tzw. kod podatkowy.

Ułatwia on pracodawcy obliczenie wysokości podatku. Kod podatkowy zbudowany jest z cyfr i liter, jak np. 489L. Liczby wskazują, jak podatek powinien być obliczany, litery nie mają wpływu na jego wysokość, ale pokazują np. jakiego rodzaju ulgi posiada podatnik.

Podatki (Tax) i ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contribution) w Zjednoczonym Królestwie płaci się wtedy, kiedy zarobki ogółem w obecnym roku podatkowym wynoszą więcej niż aktualna kwota wolna od podatku (personal allowance).

Pracodawca sam potrąca podatki i ubezpieczenie społeczne z pensji pracownika. Osoby, które zarobiły mniej niż obowiązująca w roku podatkowym kwota wolna od podatku, mogą starać się o zwrot zapłaconego podatku.

Od każdego zatrudnionego przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii ma obowiązek pobierać podatek i wpłacać go za pomocą systemu PAYE (Pay As You Earn – płatność przy wypłacie). 

Dzięki niemu brytyjski urząd skarbowy (HMRC) ściąg podatek dochodowy (Income Tax) i składkę na ubezpieczenia społeczne (NIC: National Insurance Contribution) bezpośrednio z każdej wypłaty pracownika (Employee).

Zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane są przez pracodawcę, który po zakończeniu każdego roku podatkowego jest zobowiązany wydać pracownikowi druk P60. W druku tym wskazywane są m.in. kwoty pobranych i odprowadzonych zaliczek.

Jeżeli jednak pracownik chce otrzymać zwrot podatku, musi złożyć stosowne zeznanie podatkowe. Zeznanie składa się po zakończeniu danego roku podatkowego.

Jeżeli wyjeżdżamy z Wielkiej Brytanii i mamy pewność, że nie rozpoczniemy tu pracy ponownie przed końcem danego roku podatkowego, możemy złożyć zeznanie również przed zakończeniem bieżącego roku podatkowego (przed 6 kwietnia). W takim przypadku powinniśmy wskazać tę okoliczność w zeznaniu podatkowym.

Zobacz także

Czy trzeba płacić podwójny podatek w Anglii i Polsce?

Od 2007 roku obowiązuje porozumienie pomiędzy Polską a Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania, które oznacza, że podatek od zarobków płacony jest tylko raz, w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest naliczane żadne wyrównanie, tak jak to wcześniej miało miejsce.

Ważne jest przy tym, że rozliczyć podatek można nawet do czterech lat wstecz. Jeżeli więc pracowaliśmy w Wielkiej Brytanii przez kilka lat, ale nigdy nie występowaliśmy o zwrot podatku, możemy to uczynić przy okazji powrotu do Polski. 

Nie oznacza to jednak, że będzie nam zwrócony cały zapłacony w Wielkiej Brytanii podatek, a jedynie kwota, która stanowi jego nadpłatę.

Obecnie umożliwiono składanie wniosków o zwrot nadpłaconego podatku za pośrednictwem  GOV.UK Verify. W tym celu wymagany jest numer PAYE pracodawcy (można go znaleźć na wystawionym druku P60) oraz posiadanie konta w GOV.UK Verify. W celu założenia konta GOV.UK Verify niezbędna jest weryfikacja danej osoby.

Zobacz także

RadioZET.pl/Powroty.gov.pl/sovaaccounting.pl/Pitax.pl