Zamknij

PIT zero dla młodych. Rząd przyjął projekt ustawy

25.06.2019 13:26
Pit zero dla młodych 2019. Rząd przyjął projekt ustawy. PIT zerowy. Kto skorzysta?
fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Rząd przyjął projekt ustawy o zerowym PIT dla młodych. Zakłada on, że dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak obowiązują pewne wyjątki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PIT zero dla młodych to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził też, że zerowy PIT dla młodych ma być "pierwszym krokiem w kierunku realizacji całej palety postulatów we wszystkich dziedzinach życia", formułowanych przez różne środowiska ludzi młodych. Zadeklarował również wsłuchiwanie się w głosy młodych ludzi.
Jak mówił, polityka rządu jest działaniami dla ludzi młodych.

- Od razu przystąpiliśmy do wdrożenia stosunkowo wysokiej minimalnej stawki godzinowej - powiedział. - Pamiętacie te czasy z przed pięciu lat i umowy śmieciowe ze stawką 5 zł za godzinę, dzisiaj jest to 13-14 zł za godzinę, od roku 2020 będzie to ponad 14 zł za godzinę - dodał.

PIT zero dla młodych — kto skorzysta?

Projekt ustawy wprowadza nowe zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zobacz także

Wolne od tego podatku będą przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy [...] oraz przychody z umów zlecenia [...], otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Celem tej regulacji jest zachęcenie do podejmowania zatrudnienia przez młode osoby” – informowało Ministerstwo Finansów.

Według resortu finansów kwota przychodów objętych zwolnieniem będzie ograniczona limitem rocznym w wysokości 85 528 zł, co odpowiada górnej granicy obecnego pierwszego przedziału skali podatkowej.

Po raz pierwszy limit w tej wysokości będzie miał zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. W odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r. limit będzie niższy i wyniesie 35 636,67 zł (5/12 z 85 528 zł = 35 636,67 zł).

Zobacz także

Zgodnie z projektem limit roczny, wobec braku odrębnych uregulowań, obowiązywał będzie niezależnie od liczby zawartych umów lub liczby podmiotów (płatników) stawiających do dyspozycji podatnika przychody z pracy lub z umów zlecenia.

Przy czym, przy obliczaniu limitu (kwoty przychodów podlegającej zwolnieniu) nie będą brane pod uwagę m.in. przychody z pracy oraz z umów zlecenia podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, czy przychody zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przychody, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Według zapowiedzi szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka rząd chciałby, żeby ustawa weszła w życie od 1 sierpnia. Dworczyk zastrzegł jednak, że ostateczny termin wejścia jej w życie zależy od tempa prac w Sejmie oraz Senacie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP