Zamknij

Jarosław Kaczyński przeciwko podatkowi kastralnemu. Co jeszcze zapowiedział PiS?

Piotr Drabik
10.06.2019 15:16
PiS przeciwko podatkowi kastralnemu. Nowy minister finansów o obniżce podatku PIT
fot. Piotr Molecki/East News, PAP/Wojciech Olkuśnik

– PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z kolei nowo powołany minister finansów Marian Banaś opowiada się za obniżeniem stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. bez dodatkowych warunków. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatek kastralny, czyli dodatkowa opłata od wartości nieruchomości, pomimo wielu zapowiedzi nie został dotąd wprowadzony przez żaden polski rząd. W poniedziałek do tej sprawy niespodziewanie odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Prezes PiS przeciw podatkowy kastralnemu

– To jest instytucja co prawda znana w różnych krajach i mająca swoją historię, ale instytucja, która w polskich warunkach, gdyby ją wprowadzić na poważnie [...], doprowadziłaby po prostu do wywłaszczenia z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości ogromnej części Polaków – powiedział prezes PiS.

Zobacz także

Podkreślił, że wprowadzenie tego podatku mogłoby doprowadzić do utraty nieruchomości przez wielu, zwłaszcza mniej zamożnych Polaków i przejęcia własności przez „pewną grupę społeczną, a także być może przez elementy zewnętrzne”.

Jest to całkowicie nie do przyjęcia, my chcemy zapewnić, że my w żadnym przypadku takiego podatku nie wprowadzimy i uważamy, że ci, którzy chcą go wprowadzić, to albo po prostu nie mają pojęcia o tym, co chcą zrobić, [...] a jest także druga możliwość, że mianowicie właśnie chcą przeprowadzić taką operację, o której mówiłem – zaznaczył Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość gwarantuje, że takiego podatku w Polsce nie będzie.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Zobacz także

Minister finansów za obniżką podatku PIT

Również w poniedziałek w pierwszej szerszej wypowiedzi udzielił nowo powołany minister finansów Marian Banaś. W wywiadzie dla PAP odniósł się do realizacji tzw. nowej piątki PiS. Jednym z jej elementów było obniżenie kosztów pracy oraz wprowadzenie PIT zero dla osób poniżej 26. roku życia.

– Skłaniam się w kierunku prostego obniżenia PIT z 18 do 17 procent – podkreślił Banaś. Jego poprzedniczka – Teresa Czerwińska – chciała ograniczyć niższy PIT tylko dla osób zarabiających do 42 tys. zł rocznie.

W przypadku tak zwanego PIT 0 dla młodych osób uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego. Oczywiście zaproponujemy także podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu bez zwiększania kwoty brutto naszych wynagrodzeń otrzymamy większy przelew na konto.

Marian Banaś, minister finansów

Kiedy nowe przepisy zostaną skierowane do parlamentu?

– Projekt nowelizacji ustawy PIT oczekuje obecnie na uzyskanie wpisu do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów. Sądzę, że wpis będzie możliwy w ciągu najbliższych tygodni. Następnie oczywiście projekt trafi do konsultacji oraz rozpatrzy go Rada Ministrów – wyjaśnił minister.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP