Zamknij

PIT-y można rozliczyć tylko do 30 kwietnia. Także przez internet

Piotr Drabik
26.04.2019 12:34
PIT-y rozliczenie 2019. Tylko do 30 kwietnia można złożyć zeznanie. Twój e-PIT
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Tylko do 30 kwietnia jest czas na złożenie rocznego rozliczenia PIT za 2018 roku. Dotyczy to również deklaracji już wypełnionych przez fiskus i dostępnych przez portal "Twój e-PIT".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Resort finansów przypomniał, że rozliczenia PIT za ubiegły rok można dokonać korzystając z usługi Twój e-PIT ale tak ze w inny sposób np. przez e-Deklaracje albo papierowo.

Wszelkie informacje dotyczące rozliczenia można znaleźć na stronie podatki.gov.pl, w urzędach skarbowych oraz uzyskać w infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie czynna również w sobotę 27 kwietnia.

Zobacz także

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Od 2019 roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT.

Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie  www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie.

Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone, a podatnik znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty".

W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Zobacz także

Resort podkreślił jednocześnie, że "warto sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty".

"Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np., gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy" - wyjaśniło MF.

Z kolei jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku, to podatnik do 31 maja otrzyma informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego.

Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja tego roku.

Resort finansów podał ponadto, że "na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już od przyszłego roku". W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD