Zamknij

PIT-y można rozliczyć tylko do wtorku 30 kwietnia. Również przez internet

Piotr Drabik
29.04.2019 14:34
PIT rozliczenie 2019. Tylko do 30 kwietnia można złożyć zeznania podatkowe. Twój e-PIT
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Tylko do wtorku 30 kwietnia jest czas na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok. Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska przypomniała, że w poniedziałek urzędy skarbowe w województwie mazowieckim będą otwarte do godz. 18, a we wtorek do godz. 15.30.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

PIT-y można rozliczyć tradycyjnie, składając wypełnione papierowe zeznanie w urzędzie skarbowym lub elektronicznie.

- Urzędy skarbowe w województwie mazowieckim będą otwarte 29 kwietnia w poniedziałek do godzinę 18, a we 30 kwietnia wtorek do godziny 15.30. Osoby, które rozliczają PIT-37 i PIT-38 i w tych dniach odwiedzą urząd skarbowy będą mogły również skorzystać w nim z proponowanej przez Ministerstwo Finansów nowej formy rozliczenia - usługi Twój e-PIT - poinformowała Anna Szczepańska w poniedziałkowym komunikacie.

Zobacz także

Do kiedy trzeba złożyć PIT-a?

Jak zaznaczyła, z usługi tej do tej pory w woj. mazowieckim skorzystało ponad pół miliona osób.

- Z usługi można skorzystać w szybki sposób: potrzebne są tylko PESEL, kwota przychodu z 2017 i 2018 roku oraz kwota nadpłaty lub podatku z deklaracji za 2017 roku. Jeśli jednak podatnik nie zaloguje się na Portalu Podatkowym do 30 kwietnia, wówczas przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone - dodała Szczepańska.

Wskazała, że w przypadku konieczności dopłaty podatku urząd skarbowy w terminie do 31 maja powiadomi o tym podatnika.

- Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki - poinformowała.

Zobacz także

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek przyznał, że dzięki usłudze Twój e-PIT w tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozliczenie.

- Jest tylko jeden wyjątek, dotyczy sytuacji, kiedy podatnik w systemie Twój e-PIT odrzuci zeznanie. W takim przypadku ma obowiązek złożenia deklaracji w inny sposób - podkreślił.

Jurek zachęcał do zalogowania się do usługi Twój e-PIT i sprawdzenia rozliczenia przede wszystkim podatników, którzy chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem. Mają wówczas szansę na wprowadzenie zmian w deklaracji, rozliczenia podatkowe w systemie Twój e-PIT są bowiem przygotowane w formie indywidualnej.

- To ważne także wtedy, gdy podatnicy chcą skorzystać z ulg podatkowych, o czym fiskus nie wie. Chodzi na przykład o ulgę rehabilitacyjną - administracja skarbowa nie ma pojęcia, jaką kwotę dana osoba przeznaczyła na cele związane z rehabilitacją. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizn - dodał Jurek. Po zalogowaniu się do systemu podatnik może uzupełnić deklarację o wybraną przez siebie ulgę, co obniży należny podatek.

Zobacz także

Rzecznik namawiał także do wyboru za pośrednictwem Twojego e-PIT-a organizacji pożytku publicznego, która będzie mogła uzyskać 1 proc. podatku.

W wygenerowanej przez fiskusa deklaracji będzie uwzględniona organizacja wybrana w rozliczeniu sprzed roku, ale jeśli w zeszłym roku podatnik organizacji nie wybrał, to w tym roku rubryka ta również pozostanie pusta. Logując się do systemu można też zmienić organizację, którą chcielibyśmy wesprzeć.

Jurek dodał, że w tym roku radykalnie został skrócony czas na zwrot podatku przez fiskusa. Dotychczas przepisy mówiły o trzymiesięcznym terminie.

- W tym roku po raz pierwszy mamy priorytet dla zeznań składanych drogą elektroniczną zarówno przez Twój e-PIT, jak i e-Deklaracje. Maksymalny czas zwrotu wynosi w takim przypadku 45 dni, ale w zdecydowanej większości przypadków zwroty są realizowane szybciej - zapewnił.

Zobacz także

Twój e-PIT - zasady

To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek.

Jego zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na niego w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym epit.podatki.gov.pl. Wprowadzenie takiej usługi stało się możliwe dzięki rozbudowie zasobów informatycznych Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone, a podatnik znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty".

Resort finansów podkreślił, że "warto sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty".

"Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np., gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy" - wyjaśniono.

"Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku, to podatnik do 31 maja otrzyma informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja br." - czytamy w komunikacie.

Twój e-PIT
fot.

Ministerstwo Finansów

RadioZET.pl/PAP/PTD