Zamknij

PIT po nowemu może uderzyć w jeden procent podatku

Piotr Drabik
20.03.2019 11:49
PIT 2019. Jeden procent może nie trafić do organizacji pożytku publicznego
fot. wawritto/Shutterstock (ilustracyjne)

Automatyczne wypełnienie przez fiskus zeznania podatkowego może oznaczać spore kłopoty dla organizacji pożytku publicznego. Powodem jest nowy system e-PIT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

PIT za ubiegły rok podatnicy mogą składać maksymalnie do 30 kwietnia. Już w ubiegłych latach pojawiała się możliwość złożenia zeznania podatkowego przez internet, a z kolei od połowy lutego tego roku resort finansów uruchomił nową usługę – e-PIT. 

Pozwala ona na podejrzenie w internecie wypełnionego już przez fiskus zeznania podatkowego za ubiegły rok. Można je zaakceptować, dodać poprawki lub nie podejmować żadnych działań. W przypadku ostatniej opcji wypełniony PIT po prostu zostanie przyjęty jako prawidłowy.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

E-PIT oznacza kłopoty dla fundacji?

Właśnie taka możliwość, jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, oznacza spore kłopoty dla organizacji pożytku publicznego (OPP), na które można przekazywać jeden procent podatku. 

Jeśli w ubiegłym roku podatnik nie wskazał w zeznaniu PIT żadnej organizacji OPP, to fiskus automatycznie przepisze tę informację podczas tegorocznego rozliczenia. W rezultacie jeden procent nie trafi do żadnej OPP. Bezczynność podatników może kosztować bardzo wiele organizacje pozarządowe.

W ubiegłym roku aż 14 mln 131 tys. Polaków zdecydowało się przekazać 1 proc. swojego podatku na OPP. Razem dało to kwotę 761,3 mln zł. Dla porównania w 2017 r. było to 13,614 mln osób (662,2 mln zł), a w 2016 r. 13,178 podatników (618,1 mln zł).

PIT 2019 - do kiedy rozliczyć się za 2018 rok? [TERMINARZ]

– Do tej pory liczba osób, które decydowały się na podzielenie się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego, oraz łączna kwota, jaka dzięki temu tam trafiała, z roku na rok dynamicznie rosły. Nawet więc, jeśli teraz uda się utrzymać zeszłoroczne poziomy, to nie będzie sukces – wskazała Dorota Pieńkowska z Polsko-Amerykańskiego Funduszu Pożyczkowego Inicjatyw Obywatelskich, cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Warto jednak przypomnieć, że jeśli w poprzednim rozliczeniu podatkowym wsparliśmy jakąś organizację pożytku publicznego (OPP), zostanie to uwzględnione w naszym tegorocznym rozliczeniu w systemie e-PIT.

Twój e-PIT – zasady

Od 15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT.

W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według formularza PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-u za 2017 roku – kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji można zobaczyć swoje rozliczenie.

Ministerstwo Finansów rozszerzyło także funkcjonalności systemu o podgląd historii logowania, co pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu.

Jeżeli podatnik nic nie chce zmieniać w rozliczeniu przygotowanym przez fiskusa, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli chce skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem, lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent.

W sytuacji, kiedy podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia.

Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Jak podał resort finansów, do 15 marca przez system Twój e-PIT złożono 2,5 miliona deklaracji podatkowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD