Zamknij

Oszuści podatkowi na celowniku Ministerstwa Finansów

Olga Papiernik
06.12.2017 10:00
Oszuści podatkowi na celowniku Ministerstwa Finansów
fot. East News

Kontrolowany zakup pustych faktur przez służby skarbowe już blisko. W Ministerstwie Finansów powstał projekt przepisów, które to umożliwią - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Dodano, że z nowego prawa urzędnicy skorzystają zapewne dopiero w drugiej połowie roku.

Jak pisze "DGP", MF chce, by służby skarbowe mogły kupować puste faktury - takie, które dokumentują fikcyjne transakcje - dzięki czemu mogłyby sprawdzić, kto korzysta z usług dostawców kosztów i oszukuje na podatkach.

"Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego MF mówi, że wstępny projekt przepisów, które umożliwiałyby taki zakup, jest już gotowy. Ale jeszcze jest w trakcie konsultacji wewnątrz ministerstwa" - czytamy.

Potrzebna zgoda prokuratora

Dodano, że z pozoru kupowanie pustych faktur przypomina zakup kontrolowany, który Krajowa Administracja Skarbowa może stosować już dziś. Z tym, że tego ostatniego może używać w jasno zdefiniowanych rodzajach przestępstw, gdzie straty fiskusa są wysokie. Na każdy taki zakup musi się zgodzić prokurator generalny po zapoznaniu się z materiałami prowadzonego śledztwa.

- To nie będzie zakup kontrolowany. - zapewnia Świtała. Jak mówi, to co resort chce wprowadzić, ma na celu sprawdzenie, czy firmy odpowiednio raportują swoje podatki. - Jeśli ktoś kłamie, udaje transakcje, których nie wykonał, popełnia przestępstwo. - zaznaczył dyrektor departamentu systemu podatkowego MF.

"DGP" pisze, że to nie wystawca takiej faktury miałby być głównym celem, lecz kupujący - który na jej podstawie nie tylko obniża sobie VAT należny, ale też wykazuje dodatkowy koszt, dzięki któremu zmniejsza podatek dochodowy.

PAP/OP