Zamknij

Opłaty za śmieci. Nawet 300 proc. więcej za wywóz odpadów

Piotr Drabik
15.03.2019 14:42
Opłaty za śmieci 2019. Podwyżka nawet o 300 proc. za wywód odpadów
fot. Adrian Jacek/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet o 300 proc. samorządy zamierzają podnieść wysokość opłat za śmieci. Na przykład w podwarszawskich Markach wysokość rachunków za wywóz odpadów będzie uzależniona od zużycia wody.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy segregujesz śmieci?

Liczba głosów:

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, władze podwarszawskich Marek zdecydowały się podnieść wysokość dotychczasowych opłat za odpady aż o 300 proc. 

Burmistrz Marek Jacek Orych argumentował, że wzrosły koszty wywozu odpadów.

Zobacz także

Dlaczego drożeją opłaty za śmieci?

– Firma, z którą mieliśmy podpisaną umowę do końca 2019 roku, złożyła wypowiedzenie pod koniec ubiegłego roku. Siedem innych przedsiębiorstw nie zgodziło się wywozić śmieci z Marek. Nie chcieliśmy, by doszło do takiej sytuacji jak w Nieporęcie, gdzie przez jakiś czas nikt nie odbierał odpadów – wyjaśnił Orych w rozmowie z gazetą. 

Dodał, że nowa firma zażądała wynagrodzenia w wysokości 1,4 mln zł. Dla porównania – władze Marek dotychczas płaciły co miesiąc 350 tys. zł. „Niestety, nie możemy dłużej już dopłacać mieszkańcom do opłat. W maju będzie więc wysoka podwyżka” – dodał Orych.

Co więcej, wysokość opłat za odpady w Markach będzie uzależniona od zużycia wody. To ma spowodować, że zostaną wyrównane różnice między gospodarstwami domowymi regularnie płacącymi za śmieci a tymi, które unikają tych opłat.

Zobacz także

– Po wprowadzeniu metody naliczania opłaty od zużycia wody opłatę będzie się płacić już przed złożeniem deklaracji śmieciowej. Poza tym będziemy mieli prawo naliczać opłatę za wywóz śmieci, nawet jeżeli mieszkaniec nie złoży deklaracji śmieciowej. W wypadku naliczania opłaty od liczby mieszkańców lokalu takich możliwości nie ma – argumentował Orych.

Falę podwyżek opłat za śmieci potwierdził w rozmowie z dziennikiem Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. „Podwyżki są teraz wszędzie. Firmy wywożące śmieci podzieliły między siebie rynek i teraz dyktują ceny. Ale podwyżki w Markach są wyjątkowo duże. Z reguły opłaty idą w górę o 100 procent, nie więcej” – wyjaśnił.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD