Zamknij

Nowy podatek, na którym stracą galerie handlowe i centra biurowe

Olga Papiernik
15.01.2018 15:27
Nowy podatek, na którym stracą galerie handlowe i centra biurowe
fot. Wojciech Strozyk/East News

Od nowego roku obowiązywać mają liczne zmiany w podatkach dochodowych. Jedna z nich dotyczyć będzie podatku od nieruchomości komercyjnych, a więc od galerii handlowych i budynków biurowych. 

-Jest to zmiana burząca wręcz istotę podatku dochodowego, bo podatek ten staje się podatkiem majątkowym, ponieważ jest wymierzany od wartości początkowej składnika majątku, którą ustawodawca postanowił uznać za przychód  - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Zaleski, Doradca podatkowy, Partner, Szef Praktyki Prawa Podatkowego w Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

A chodzi o podatek od nieruchomości komercyjnych będących budynkiem handlowo-usługowym lub biurowym, o wartości początkowej ponad 10 mln zł. Stawka podatku wyniesie 0,42 proc. nadwyżki wartości początkowej ponad kwotę 10 mln zł rocznie (tj. 0,035% miesięcznie). Na co zwraca uwagę ekspert z KZP, taki podatek trzeba zapłacić nawet w sytuacji, gdy firma nie będzie miała zysku.

Szczególne zasady ustalania wartości początkowej przewidziano dla nieruchomości będących we współwłasności oraz spółek osobowych.

Podatek nie będzie naliczany m.in. w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanych wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika. Podatnicy będą mogli odliczyć podatek od nieruchomości od wpłacanych zaliczek na CIT.

W dniu 27 listopada 2017 r. w Dzienniku Ustaw RP (poz. 2175) opublikowano tekst ustawy nowelizującej ustawy o CIT, PIT i zryczałtowanym podatku dochodowym. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.