Zamknij

Twój e-PIT. Zobacz co się zmieniło w rozliczeniu za 2019 rok?

Artykuł sponsorowany
13.03.2020 14:34
Twój e-PIT. Zobacz co się zmieniło w rozliczeniu za 2019 rok?
fot. Shutterstock

Nowe zeznania, wliczenie ulgi na dzieci czy stan zwrotu nadpłaty – to tylko niektóre nowości w usłudze Twój e-PIT. Dzięki niej można w łatwy i bezpieczny sposób złożyć deklarację podatkową na 2019 rok.

Twój e-PIT, który zadebiutował w ubiegłym roku, pozwala na skorzystanie z zeznania podatkowego już przygotowanego przez urzędy skarbowe. Z usługi udostępnionej przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową, można skorzystać również składając deklarację za 2019 rok. Jest na to czas do 31 maja 2020 r.

W ubiegłym roku podatnicy złożyli aż 16 mln elektronicznych PIT-ów, z czego blisko 7 mln przez usługę Twój e-PIT.

- Resort finansów cały czas pracuje nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu. Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 r., przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 rok, na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze – podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński..

Nowości w Twoim e-PIT-cie

Do już dostępnych od ubiegłego roku popularnych zeznań PIT-37 i PIT-38, dołączono np. zeznanie PIT-36 (tylko w części niezwiązanej z prowadzeniem działalności). Skierowane jest ono do osób, które między innymi rozliczają przychody z najmu czy z emerytur i rent z zagranicy.

Podatnicy po zalogowaniu się do serwisu znajdą w PIT-cie-36 dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek  za najem.

Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Co ważne – zeznanie PIT-36 nie będzie automatycznie akceptowane 31 maja 2020 roku, w przeciwieństwie do PIT-37 lub PIT-38. Dlatego podatnicy powinni pamiętać o jego uzupełnieniu przed upływem tej daty.

Kolejną ważną zmianą jest uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 roku.

Automatycznie zostanie też uwzględniona tzw. ulga dla młodych, która zwalnia osoby poniżej 26. roku życia z podatku dochodowego. Ulga jest wpisywana automatycznie na podstawie informacji z PIT-11.

Jeśli jednak podatnik nie złożył u pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o pobranej przez pracodawcę zaliczce, która, jako nadpłata, będzie zwrócona  podatnikowi.

Z kolei w sytuacji, kiedy dochody podatnika w całości objęte są ulgą i podatnik złożył pracodawcy oświadczenie dot. ulgi dla młodych, to po zalogowaniu w usłudze Twój e-PIT otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Uwaga: jeśli jednak ma dodatkowe dochody (np. z najmu) do samodzielnego wykazania w zeznaniu podatkowym, wówczas uzupełnia i wysyła swój e-PIT.

Natomiast jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (i np. przekroczył próg objęty ulgą) – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie w usłudze Twój e-PIT.

Wśród wprowadzonych zmian jest informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy, która jest dostępna w usłudze Twój e-PIT.

Co w sytuacji, kiedy będziemy mieć kwotę do zapłaty dla urzędu skarbowego z tytułu niedopłaty? Można to zrobić na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Jest on dostępny od 1 stycznia 2020 roku.

To jeden stały indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Będzie on automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT.

Od tego roku wprowadzono również zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. W przypadku kwoty 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka.

Z rozliczenia za pomocą usługi Twój e-PIT można skorzystać tylko przez stronę podatki.gov.pl. Resort finansów przypomina, że dane podatkowe nie są dostępne w żadnym innym miejscu. Do zalogowania w serwisie będzie potrzebny profil zaufany lub PESEL oraz kwota przychodu za 2019 i 2018 rok oraz nadpłaty albo zwrotu z PIT za rok poprzedni.

Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy – jak co roku – mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.

Więcej informacji na temat usługi Twój e-PIT znajdziesz na podatki.gov.pl.

Szukaj tam też informacji na temat wszystkich korzystnych zmian w prawie podatkowym. Jeśli rozliczasz się według skali podatkowej - sprawdź ile zapłacisz mniej dzięki niższej 17% stawce PIT czy podwyższonym kosztom uzyskania przychodów.