Zamknij

Niemal 2/3 Polaków samodzielnie rozliczyło PIT-a za zeszły rok

Olga Papiernik
29.05.2018 12:57
rozliczanie pit
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Niemal dwie trzecie Polaków samodzielnie rozliczyło PIT-a za zeszły rok; większość z tej grupy uważa, że było to łatwe, połowa zrobiła to przez internet - wynika z badania CBOS "PIT-y 2017". Co roku maleje liczba podatników składających PIT-a osobiście w urzędzie skarbowym.

W komunikacie podano, że 63 proc. badanych osobiście rozliczyło się z urzędem skarbowym, a nieco więcej niż co piąta osoba (21 proc.) za pośrednictwem zakładu pracy lub ZUS-u. Jeden na dziesięciu respondentów nie rozliczył się, ponieważ nie musi płacić podatku, a 6 proc. osób nie zrobiło tego z innych powodów. Jak zaznaczył CBOS, wyniki te są niemal takie same, jak przed rokiem.

50% osób składa PIT przez internet

"Już połowa osób składających PIT samodzielnie zrobiła to przez internet. Odsetek ten wzrósł gwałtownie między rokiem 2015 a 2016 i w ostatnim czasie nadal powoli się zwiększa. Jednocześnie maleje liczba badanych deklarujących, że składali zeznanie podatkowe osobiście w urzędzie - w tym roku było to 35 proc. podatników samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym" - napisano w komunikacie CBOS.

W stosunku do zeszłego roku nie zmienił się odsetek osób wysyłających zeznanie pocztą (8 proc.) i niemal tyle samo ankietowanych, ile w 2017 roku złożyło deklarację podatkową w inny sposób (6 proc.).

Ankiety CBOS pokazały, że częściej niż pozostali badani, osobiście w urzędzie składają deklaracje osoby powyżej 65. roku życia (48 proc.), z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (51 proc.) oraz pracujący w prywatnym gospodarstwie rolnym (65 proc.). Za pomocą internetu zdecydowanie częściej deklarację złożyli respondenci z wyższym wykształceniem (60 proc.), kadra kierownicza i specjaliści (65 proc.), pracownicy administracyjno-biurowi (61 proc.), pracujący na własny rachunek (58 proc.) oraz uczniowie i studenci (58 proc.).

"Większość osób samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym uważa, że było to łatwe (61 proc.), a dla co piątego badanego z tej grupy wypełnienie i złożenie PIT-u okazało się trudne (20 proc.), przy czym tylko dla 4 proc. osób - bardzo trudne. Niemal jednej piątej sięga odsetek Polaków niemających zdania w tej sprawie" - informuje CBOS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Analizy prowadzone w dłuższej perspektywie pokazują, że rozliczenie zeznania podatkowego staje się dla Polaków coraz łatwiejsze. Od 2009 roku opinie, że składanie deklaracji nie sprawia problemów, dominuje nad przekonaniem, że jest to trudne i różnica ta stale się powiększa. Obecny wynik wpisuje się w ten trend" - komentuje CBOS.

Zgodnie z komunikatem, trudności w przygotowaniu zeznania podatkowego częściej niż pozostali deklarują mieszkańcy wsi (27 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (32 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (33 proc.). Największą łatwość w rozliczeniu PIT-u mają pracownicy administracyjno-biurowi (81 proc.), uczniowie i studenci (75 proc.) oraz podatnicy z miast liczących od 100 do 499 tys. mieszkańców (77 proc.).

Jak Polacy rozliczają PIT?

Podczas przygotowania zeznania podatkowego połowa Polaków korzystała z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych (50 proc.), co oznacza spadek o 4 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku. Zwiększyła się natomiast grupa osób, które korzystały z programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach (30 proc., wzrost o 4 punkty procentowe).

"Niemal co czwarty podatnik (23 proc.) skorzystał z możliwości sporządzenia zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, a co dziewiąty (11 proc.) korzystał z usługi wstępnie wypełnionego formularza podatkowego (PFR). W sumie z nowych rozwiązań, do których zalicza się wniosek online, wstępnie wypełniony formularz i programy komputerowe, korzystało 47 proc. podatników. To niemal tyle samo, ile w poprzednim roku (46 proc.)" - tłumaczy CBOS.

Według analityków CBOS wypełnianie zeznania podatkowego okazuje się najłatwiejsze dla podatników korzystających z programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach. Wśród nich 86 proc. osób deklaruje, że rozliczenie PIT-u było łatwe.

"Również większość ankietowanych korzystających z innych nowych rozwiązań (formularz PFR lub wniosek online PIT-WZ) uważa wypełnienie zeznania podatkowego za łatwe (...). Badani mniej zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami to osoby, którym rozliczenie PIT-u sprawia większe trudności - w dużej mierze gorzej wykształcone oraz wykonujące zawody związane bardziej z pracą fizyczną niż umysłową" - podsumowano.

CBOS poinformował, że badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (336) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 10–17 maja 2018 roku na liczącej 1121 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/Marcin Musiał/OP