Zamknij

Jak zapłacić niedopłatę podatku? [PORADNIK]

Piotr Drabik
30.04.2019 16:58
Niedopłata podatku. Jak zapłacić w 2019. Do kiedy. PIT
fot. Patryk Kosmider/Shutterstock (ilustracyjne)

Nie rozliczenie się ze wszystkich zaliczek czy przekroczenie progu podatkowego - to niektóre przyczyny powstania nadpłaty przy wypełnianiu deklaracji PIT. Tłumaczymy krok po kroku jak zapłacić niedopłatę podatku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co to jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT, z ang. Personal Income Tax) oraz od osób prawnych (CIT, z ang. Corporate Income Tax) to obowiązkowe świadczenie pieniężne osoby fizycznej lub osoby prawnej na rzecz państwa. Jest ono uzależnione od dochodu i stawek podatkowych.

Dochód z podatkowego punktu widzenia jest przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. W Polsce wyróżnia się podatek dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych.

Zobacz także

Ile wynosi podatek dochodowy od osób fizycznych?

Jest obliczany na podstawie dwóch stawek podatku progresywnego (skali podatkowej), które są zależne od wysokości uzyskanego dochodu. W 2019 roku wynoszą one w Polsce tyle samo, ile przez ostatnie dwa lata:

  • 18 proc. – pierwszy próg podatkowy do dochodu 85 528 zł,
  • 32 proc. – drugi próg podatkowy powyżej dochodu 85 528 zł.

Zobacz także

Skąd się bierze niedopłata podatku?

Osoby prywatne, rozliczające się z uzyskanego w minionym roku dochodu, najczęściej używają do tego celu formularza PIT-37. Wypełniają go na podstawie PIT-11, który otrzymują od swojego pracodawcy. 

Niedopłata podatku pojawia się w sytuacji, kiedy w polu 128 w części G formularza PIT-37 pojawi się różnica pomiędzy kwotą podatku należnego urzędowi skarbowemu, a sumą zaliczek pobranych przez płatnika (np. pracodawcę) na poczet podatku dochodowego. 

Najczęściej niedopłata jest spowodowana na przykład:

  • nie rozliczeniem się podatnika ze wszystkich zaliczek miesięcznych,
  • faktem, że miesięczne zaliczki na podatek były pobierane według stawki 18 proc., natomiast dochody podatnika przekroczyły próg podatkowy 85 528 zł - czyli powinny być liczone według wyższej stawki 32 proc.,
  • w sytuacji kiedy podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł rozliczanych według stawki 18 proc., ale jego łącznie przychody przekroczyły próg 85 528 zł i powinny być liczone według 32 proc. stawki,
  • jeżeli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł i doszło do podwójnego uwzględnienia kwoty wolnej od podatku.

Z kolei jeśli w formularzu PIT-37 w polu poniżej (numer 129) będzie różnica pomiędzy sumą zaliczek pobranych przez płatnika (np. pracodawcę), a podatkiem należnym fiskusowi, to mówimy o nadpłacie podatku. 

Zobacz także

Jak zapłacić niedopłatę podatku?

Podobnie jak w przypadku składania zeznania PIT, czas na zapłacenia niedopłaty podatku to 30 kwietnia. Tę kwotę można zapłacić za pomocą przelewu bankowego lub za pomocą Poczty Polskiej. 

Obowiązujące w tym roku numery kont bankowych Ministerstwo Finansów opublikowało w obwieszczeniu z 14 stycznia 2019 roku.

Znajdują się w nim rachunki urzędów skarbowych z całej Polski. Podatnik powinien odprowadzić nadpłatę w US, gdzie również składa deklarację PIT. 

Zobacz także

RadioZET.pl/podatnik.info/PTD