Zamknij

Rząd szykuje nowe ustawy podatkowe; m.in. uproszczony PIT

Olga Papiernik
15.10.2018 12:54
rozliczanie podatku
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Nowa ordynacja podatkowa nie jest jedyną zmianą, którą chcą zafundować nam urzędnicy z Ministerstwa Finansów - wynika z informacji Money.pl. W resorcie przy ulicy Świętokrzyskiej tworzone są projekty ustaw całkowicie wywracające obecny system.

Podatek dochodowy

- Mamy ambitny plan, by w ciągu 2 lat wprowadzić trzy ustawy o podatkach dochodowych. To bardzo prosty PIT, podatek od przedsiębiorców, który obejmowałby wszystkich prowadzących działalność gospodarczą oraz podatek od zysków pasywnych, czyli podatek od zysków osiąganych z kapitału - cytuje w poniedziałek Money.pl Macieja Żukowskiego, dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

Zobacz także

"Pomysł resortu największą zmianę przyniósłby przedsiębiorcom. Dziś bowiem firmy korzystają z tej samej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak osoby zatrudnione na umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne. To ma się zmienić" - informuje portal.

"Określony przez Żukowskiego jako "Unified business tax" nałożony byłby na każdego prowadzącego działalność niezależnie od jej formy. Różnica byłaby jedynie w sposobie jego obliczania, który byłby uzależniony od skali prowadzonego biznesu (resort dopuszcza opodatkowanie ryczałtowe drobnej działalności gospodarczej). Ci najmniejsi, jak np. fryzjer płaciliby ryczałt, a najwięksi już podatek obliczany od zysku z prowadzonej działalności gospodarczej" - czytamy.

"Trzecia ustawa dotyczyłaby opodatkowania dochodów pasywnych, czyli podatków od zysków kapitałowych. Dziś podatek ten znany jest przez nazwisko twórcy - Marka Belki" - podano.

Cytowany dyr. Żukowski wyjaśnia, że choć prace nad tymi ustawami są bardzo zaawansowane, resort na razie nie wychodzi z nimi do konsultacji zewnętrznych. - Daje nam to czas na rozmowę o konkretnych rozwiązaniach, co przy tak zasadniczej zmianie jest absolutnie krytyczne - mówi przedstawiciel MF.

Money.pl/PAP/OP