Zamknij

Koncern farmaceutyczny GSK zapłacił w Polsce ponad 240 mln zł podatków

Olga Papiernik
30.11.2018 11:43
banknoty
fot. east news

W minionym roku GSK zapłaciło w postaci podatków CIT, PIT, VAT oraz z tytułu składek ZUS łącznie ponad 240 mln zł. W ciągu 20 lat obecności w Polsce koncern przeznaczył 2 mld zł na inwestycje, a swój prężny rozwój w naszym kraju – jak mówi Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych i publicznego rynku szczepionek GSK – firma zawdzięcza przede wszystkim świetnie przygotowanym pracownikom.  

- Czymś co wyróżnia Polskę w skali europejskiej, ale także międzynarodowej, globalnej, to przede wszystkim kapitał ludzki. Polacy są postrzegani jako bardzo dobrzy pracownicy, bardzo dynamicznie rozwijający się; pracownicy, którzy są lojalni, łączący swoją przyszłość z firmą – mówi Kępiński.

Globalny koncern farmaceutyczny inwestuje w Polsce od 20 lat, czyli od 1998 r., kiedy to GSK kupiło zakład produkcji leków w Poznaniu. – Fabryka zatrudnia ok. 600 osób, natomiast działalność GSK to nie tylko fabryka, to również centra logistyczno-dystrybucyjne, dystrybuujące szczepionki oraz produkty ochrony zdrowia do wielu krajów europejskich. To również przykład inteligentnej industrializacji – ponad 700 osób pracujących w GSK IT świadczy serwis IT dla ponad 11 tys. pracowników GSK i niemal 90 fabryk na całym świecie – tłumaczy.

Jak podkreśla, koncern ma także swój wkład w budżet Polski. W minionym roku z tytułu danin publicznych GSK odprowadziła ponad 240 mln zł.

MarketNews24/OP