Zamknij

Przed mundialem Katar wprowadził "podatek od grzechu"

Piotr Drabik
08.01.2019 16:51
Katar. Przed mundialem 2022 wprowadzono "podatek od grzechu". Duża podwyżka cen za alkohol
fot. Golden Brown/Shutterstock (ilustracyjne)

Władze Kataru od nowego roku wprowadziły wysoki podatek na towary "niszczące zdrowie". Z tego powodu alkohol w arabskim kraju podrożał o 100 procent. Podwyżka może mocno uderzyć w kibiców, którzy za trzy lata przyjadą do tego kraju na piłkarski mundial.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Kontrowersyjne prawo w Katarze uchwalono kilka tygodni temu i wszedł w życie od stycznia 2019 roku. Jak podał brytyjski dziennik "The Telegraph", katarska spółka dystrybucyjna ujawniła aktualizowaną 30-stronicowaną listę produktów objętych nowym podatkiem. Wśród nich różnego rodzaju alkohole m.in. piwa, wina i spirytus.

Po zmianach za sześciopak piwa w katarskich sklepach trzeba zapłacić ponad 100 złotych, litrowa butelka ginu Bombay Sapphire to wydatek około 360 zł, a za 750-mililitrową butelkę wina Shiraz z RPA również około 100 zł.

Zobacz także

Według szacunków katarskiego resortu finansów, po zmianach dwukrotnie więcej wzrosną ceny za alkohol, tytoń, napoje energetyczne czy wieprzowinę. Natomiast napoje słodkie będą droższe o 50 procent.

"Podatek od grzechu" może okazać się problematyczny podczas planowanego w 2022 roku piłkarskiego mundialu. Organizatorzy spodziewają się w tym czasie 1,5 miliona kibiców z całego świata. 

Zobacz także

Podczas turnieju picie alkoholu ma być dostępne w wyznaczonych strefach, ale nie w miejscach publicznych z szacunku do muzułmańskiej tradycji tego kraju. 

O ile posiadanie alkoholu w Katarze jest legalne, to jego spożywanie jest możliwe tylko przez turystów i obywateli innych państw w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach np. barach, hotelach i klubach.

Zobacz także

RadioZET.pl/The Telegraph/PTD