Zamknij

KAS wykryła "karuzelę podatkową" na kwotę ponad 60 mln zł w obrocie paliwem

Olga Papiernik
06.03.2018 13:23
paliwo
fot. East News

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia wykryli mechanizm "karuzeli podatkowej" w obrocie benzyną i olejem napędowym. Skarb Państwa mógł stracić na procederze ponad 60 mln zł-poinformowała PAP we wtorek st. rachm. Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jedną z firm zamieszaną w mechanizm "karuzeli podatkowej" była spółka z woj. mazowieckiego. - Pracownicy Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wobec tej spółki przeprowadzili sześć postępowań kontrolnych. Zakończyły się one wydaniem rozstrzygnięć, w efekcie których stwierdzono, że spółka nie prowadziła działalności gospodarczej, a jedynie wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT - dodała.

Na wystawianych fakturach VAT jako przedmiot obrotu wykazano benzynę i olej napędowy. - Towar pochodzący z terenu państw bałtyckich i Niemiec trafiał w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów na rynek krajowy, a w dalszej kolejności za pośrednictwem szeregu znikających podatników oraz buforów do wielu podmiotów krajowych - wyjaśniła.

W grupie podmiotów, które brały udział w obrocie fakturami VAT, spółka, którą skontrolowali pracownicy KAS z Przemyśla, pełniła rolę bufora. - Firma ta naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu podatku na kwotę ponad 60 mln złotych - zaznaczyła.

W wykryciu nielegalnego procederu, pracownicy podkarpackiej KAS współpracowali organami ścigania.

PAP/Wojciech Huk/OP