Zamknij

Ile wynosi podatek od kupna samochodu? [PORADNIK]

Piotr Drabik
25.04.2019 17:15
Ile wynosi podatek od kupna samochodu 2019. Kto płaci. Co to jest PCC
fot. LightField Studios/Shutterstock (ilustracyjne)

Kupując samochód od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, musimy odprowadzić podatek PCC. Tłumaczymy krok po kroku kto i jakiej wysokości podatek musi odprowadzić po kupnie auta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co to jest PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dotyczy wszelkich czynności cywilnoprawnych, jak na przykład umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy czy ustanowienie hipoteki.

Podatnikami PCC są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące stronami czynności cywilnoprawnych.

Zobacz także

Z kolei płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych są notariusze. Pobierają oni podatek od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego i przekazują organowi podatkowemu.

Stawki podatku PCC wynoszą:

  • od umowy sprzedaży: nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2 proc.,
  • od umowy sprzedaży innych praw majątkowych 1 proc.,
  • od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego 0,5 proc., (z zastrzeżeniem przypadków, do których ma zastosowanie stawka 20 proc.),
  • od umowy spółki 0,5 proc.

Zobacz także

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Kupując samochód z salonu, komisu lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, otrzymujemy fakturę VAT lub VAT-marżę. Nie ma obowiązku wnoszenia żadnej opłaty podatkowej.

Z fiskusem trzeba się rozliczyć za każdym razem kupując samochód z komisu, kiedy jest on pośrednikiem transakcji pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Sytuacja ma się zupełnie inaczej w sytuacji, kiedy auto jest kupowane od osoby prywatnej, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Przy takiej transakcji trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Warto pamiętać, że transakcja wolna jest od podatku w sytuacji kiedy samochód wart jest mniej niż 1000 zł lub gdy pojazd na własny użytek kupiła osoba niepełnosprawna.

Zobacz także

Od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu jest 14 dni na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 (lub PCC-3/A, jeśli nabywców jest dwóch). To właśnie na podstawie tych druków trzeba zapłacić podatek w wysokości 2 proc. wartości samochodu.

W deklaracji trzeba podać wartość rynkową kupionego pojazdu, a nie kwotę zawartą w umowie kupna-sprzedaży. Urzędnicy korzystają z bazy wzorów cen marek samochodów, które porównują z podaną wartością w deklaracji PCC.

Deklarację PCC-3 lub PCC-3/A można złożyć osobiście we wskazanym urzędzie skarbowym, drogą pocztową lub przez internet. Niezłożenie deklaracji w terminie może zostać uznane za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, zagrożonego wysokimi karami.

Zobacz także

RadioZET.pl/rankomat.pl/biznes.gov.pl/PTD