Zamknij

Obniżka podatków jeszcze w tym roku – zapowiedział wicepremier Gowin

11.06.2019 09:34
Gość Radia ZET. Jarosław Gowin o obniżce podatków i 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. Radio ZET

– Moim zdaniem te przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku – zapowiedział w Radiu ZET wicepremier Jarosław Gowin zapytany o obniżenie PIT z 18 do 17 procent. Nie ujawnia jednak konkretnego terminu. Dodał również, że 500 plus dla niepełnosprawnych wejdzie w życie najwcześniej w przyszłym roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

– Dzisiaj (we wtorek – przyp. red.) będziemy dyskutować o kształcie przyszłorocznego budżetu. Natomiast zapewne przy tej okazji będzie też mowa o tych rozwiązaniach podatkowych, które zapowiedzieliśmy, a które wprowadzimy ku wielkiej mojej radości. Zawsze byłem orędownikiem obniżenia podatków – przypomniał Gowin w rozmowie z Beatą Lubecką.

Zapytany o obiecany w kampanii dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych, odpowiada, że „trudno będzie o wprowadzenie go w tym roku”.

Zobacz także

Kiedy obniżka podatków?

Ku prostemu obniżeniu PIT z 18 do 17 procent skłania się też nowy minister finansów Marian Banaś. Przyznał to w poniedziałek w rozmowie z PAP.

– Tego jestem pewien i to będzie rozwiązanie powszechne dla wszystkich grup zawodowych, dla wszystkich obywateli, poza tą niewielką paroprocentową warstwą wyższą, wyższą w sensie dochodów – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W tej chwili mamy nowego ministra finansów, to on będzie przedstawiał rekomendacje. Sądząc po tym, że premier – bo pan Mateusz Morawiecki jasno opowiedział się też za takim prostym obniżeniem podatków dla wszystkich – siedzący tu przed panią wicepremier i wielu innych członków rządu opowiada się za tym rozwiązaniem, zapewne zostanie ono przyjęte przez rząd.

Jarosław Gowin, wicepremier

Zobacz także

Wicepremier ocenił, że zmniejszenie podatków to nie decyzja pod zbliżające się wybory parlamentarne.

– Protestuję przeciwko marchewce. Osobiście nie znoszę marchwi, ale to obniżanie podatków to nie jest marchewka, to jest działanie stymulujące rozwój gospodarczy – odpowiada Jarosław Gowin w Radiu ZET.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z JAROSŁAWEM GOWINEM W GOŚCIU RADIA ZET

Kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych?

Prezes Porozumienia odniósł się również do wprowadzenia 500 plus dla niepełnosprawnych, które obiecał przed wyborami do Parlamentu Europejskiego premier Mateusz Morawiecki.

– Wszystko zależy od rozwiązań podatkowych, dlatego że pan premier Morawiecki bardzo precyzyjnie podczas konwencji, na której byłem obecny, więc jestem świadkiem, zapowiedział, że ta możliwość szerszego wsparcia osób z niepełnosprawnością wiąże się z wygraną przez Polskę procesu przed Trybunałem Sprawiedliwości – wskazał Gowin.

Miał na myśli planowany podatek handlowy, którego wprowadzenie w Polsce dotąd blokowała Komisja Europejska. Jednak unijny sąd w sporze z KE przyznał rację polskiemu rządowi.

–Od pierwszego momentu, kiedy pan premier Morawiecki ujawnił ten projekt, było rzeczą jasną, że te pieniądze pojawią się wraz ze skutecznym wprowadzeniem opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych – dodał wicepremier.

Kiedy nowe świadczenie trafi do osób niepełnosprawnych ich opiekunów?

– Będzie trudno o skuteczne wprowadzenie tego podatku jeszcze w tym roku [...] W moim przekonaniu wydarzy się to najprawdopodobniej od przyszłego roku – zapowiada Gowin. „Dzisiaj (we wtorek – przyp. red.) będziemy dyskutować na temat budżetu. Taka wstępna dyskusja na Radzie Ministrów” – wskazał.

Zobacz także

RadioZET.pl