Zamknij

Giganci IT płacą gigapodatki ... gdzie indziej

Olga Papiernik
26.07.2018 11:33
polskie banknoty
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Choć międzynarodowe koncerny informatyczne sprzedają w Polsce usługi i sprzęt za ogromne kwoty, to w rankingach płacenia CIT już tak nie brylują - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Gazeta poinformowała, że przyjrzała się opublikowanym przez Ministerstwo Finansów zestawieniom największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
"Liderem wśród firm nowych technologii okazał się CD Projekt, który w ubiegłym roku zapłacił 45,8 mln zł CIT. To więcej niż do budżetu wpłaciły łącznie wielkie korporacje IT: IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services, które z tytułu CIT zasiliły budżet w minionym roku kwotą 27 mln zł" - pisze "Puls Biznesu".

Gazeta wyjaśnia, że są też duże informatyczne firmy międzynarodowe, które z powodu straty podatkowej nie zasiliły budżetu CIT-em. Wśród nich jest m.in. Oracle Polska, który przy 590 mln zł sprzedaży miał 593,2 mln zł kosztów uzyskania przychodów. "Także stratę podatkową w minionym roku zanotował IBM Polska. Firma wypracowała 935,4 mln zł przychodów, ale koszty uzyskania wyniosły 965,8 mln zł" - informuje gazeta. Zaznacza, że to pierwszy raz od 2013 r., kiedy oba koncerny w ogóle nie zapłaciły podatku CIT.

"PB" informuje, że przez ostatnie pięć lat IBM Polska wygenerował na polskim rynku 5,5 mld zł przychodów i zapłacił w tym czasie blisko 44 mln zł CIT (mniej niż CD Projekt za ostatni rok). W przypadku Oracle Polska pięcioletnie przychody to łącznie 3 mld zł, a podatek to 21,5 mln zł (czyli zbliżony poziom do CIT Asseco za 2017 r.).

"Ciekawostką jest, że choć Oracle Polska i IBM Polska nie zasiliły polskiego budżetu CIT-em za 2017 r., to ich spółki matki wypłaciły rekordowe wartości podatku dochodowego" - czytamy.

PAP/PB/OP