Zamknij

Fundacja powiązana z o. Rydzykiem otrzymała od podatników 4,3 mln zł

Piotr Drabik
26.03.2019 16:31
Fundacja Nasza Przyszłość otrzymała 4,3 mln zł z jednego procenta. Ojciec Tadeusz Rydzyk
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News

Fundacja Nasza Przyszłość, powiązana z założycielem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem, w ubiegłym roku z wpłat z tytułu jednego procenta otrzymała 4,3 mln zł. Jak podał portal Onet, większość tej sumy została wydana na realizację filmu o św. Bracie Albercie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nasza Przyszłość istnieje od 1995 roku i posiada swoją siedzibą w Warszawie. Organizacja powiązana jest z o. Tadeuszem Rydzykiem, który jest przewodniczącym rady fundacji. Z kolei prezesem zarządu jest o. Grzegorz Moj, prowadzący audycje na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. 

Organizacja opublikowała swoje sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Okazuje się, że Nasza Przyszłość otrzymała z wpłat jednego procenta podatku 4,3 mln zł. W jaki sposób wydano te pieniądze?

Zobacz także

Z jednego procenta na plan filmowy

Najwięcej - bo aż 1,57 mln zł - Nasza Przyszłość wydała na produkcję filmu "Nędzarz i Madame", opowiadający losy św. ojca Alberta Chmielewskiego. Założyciel Radia Maryja liczył na to, że produkcję wspomoże Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), który ostatecznie nie przeznaczył na film pieniędzy.

Z tego powodu, jak przypomniał portal Onet, o. Rydzyk ostro krytykował PISF za wsparcie produkcji "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. 

Zdjęcia do filmu "Nędzarz i Madame" rozpoczęły się w październiku 2018 roku. Reżyserem i scenarzystą filmu Witold Ludwig, absolwent m.in. Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (prowadzonej przez o. Rydzyka). Ma on już na swoim koncie produkcję "Zerwany kłos" o życiu bł. Karoliny Kózkówny. 

Nasza Przyszłość z pieniędzy uzyskanych od podatników sfinansowała 9 wyjazdów dziennikarskich dla młodzieży, zorganizowanych razem z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Łącznie wydano na ten cel 338 tys. zł - każdy z warsztatów mających miejsce m.in. w Radzyminie czy Piotrkowie Trybunalskim z udziałem 240-350 osób kosztował 37,5 tys. zł.

Zobacz także

Ponad 100 tys. zł na praktyki w Telewizji Trwam

Fundacja razem ze szkołą wyższą o. Rydzyka realizowała również inne projekty - na łączną kwotę 685 tys. zł. W tym finansowanie teatru studenckiego (274 tys. zł), warsztatów młodzieżowych w Toruniu (407 tys. zł) oraz konkursu patriotycznego (3,5 tys. zł).

Fundacja realizowała też inne projekty wspólnie z WSKSiM. Wydała na nie 685 tys. zł. Na tę sumę złożyło się finansowanie teatru studenckiego działającego przy WSKSiM (274 tys. zł), młodzieżowe warsztaty w Toruniu (407 tys. zł) i konkurs patriotyczny "Ukryci wśród cieni" (3,5 tys. zł).

Z kolei 101 tys. zł kosztowały praktyki studenckie w TV Trwam.

Resztę pieniędzy z jednego procenta (1,62 mln zł) fundacja Nasza Przyszłość przeznaczyła na prowadzenie gimnazjum i liceum w Szczecinku (96 tys. zł) oraz cele dobroczynne (1,17 mln zł). 

Kilka tygodni temu portal WP.pl informował, że niektóre bura poselskie i deputowanych do europarlamentu z PiS proponowały bezpłatne rozliczenie podatku PIT w zamian za przeznaczenie jednego procenta podatku dla fundacji Nasza Przyszłość. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/PTD