Zamknij

Nowa piątka PiS. Rząd planuje jeszcze większą obniżkę podatków

Piotr Drabik
30.05.2019 08:39
Finanse. Rząd PiS planuje jeszcze większą obniżkę podatku PIT
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Ewentualne odejście z rządu minister finansów Teresy Czerwińskiej spowoduje powrót do pomysłu szerszych zmian podatkowych. Według „Dziennika Gazety Prawnej” rząd PiS planuje obniżenie podatku do 17 proc. dla wszystkich i rozszerzenie prawa do zerowego PIT-u dla młodych także na podstawie umowy o dzieło.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W rozmowie z gazetą Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, zapowiedział: „Zmiany w podatkach zostaną zrealizowane w wersji zapowiedzianej pierwotnie przez premiera Morawieckiego”.

Planowane zmiany w podatkach partia rządząca zapowiedziała w lutym tego roku. W ramach tzw. nowej piątki PiS zapowiedziano zmiany w podatkach. Najpierw premier Mateusz Morawiecki mówił o obniżce stawki podatku PIT z 18 na 17 proc. dla wszystkich podatników.

Zobacz także

Jednak w połowie kwietnia minister finansów Teresa Czerwińska ogłosiła ograniczenie obniżki. Mogliby z niej skorzystać tylko podatnicy osiągający dochody do poziomu 42 764 zł.

Resort finansów zdecydował się także na uszczuplenie zerowego PIT dla młodych, który byłby dostępny tylko dla osób do 26. roku życia z umową o pracę. Z kolei premier Morawiecki chciałby nim objąć także inne formy zatrudnienia, w tym umowy o dzieło.

Zobacz także

„DGP” przypomniał, że „nawet w okrojonej wersji proponowanej przez Teresę Czerwińską wszystkie zmiany w PIT oznaczają ubytek w przyszłorocznych dochodach budżetu na poziomie 10 mld zł”. Przyjęcie zmian podatkowych według pomysłu premiera Morawieckiego spowoduje stratę dla budżetu państwa w postaci kolejnych kilku miliardów złotych.

Według gazety ostateczny kształt zmian podatkowych będzie głównym zmartwieniem potencjalnego następcy Teresy Czerwińskiej. Spekulacje na temat jej dymisji pojawiły się ponownie po wynikach niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Czołowi politycy PiS zapowiadają, że rekonstrukcja rządu obejmie nie tylko ministrów, którzy od lipca obejmą mandat w europarlamencie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD