Zamknij

Fałszywe faktury na 10 mln zł na zakup i sprzedaż kawy

Olga Papiernik
18.12.2017 13:25
 Fałszywe faktury na 10 mln zł na zakup i sprzedaż kawy
fot. Brooke Lark on Unsplash

Karuzelę podatkową w obrocie kawą ujawnili pracownicy mazowieckiej KAS - informuje w poniedziałkowym komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

"W toku czynności kontrolnych pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Jednocześnie przeprowadzono w różnych regionach Polski kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie tym towarem".

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie dodaje, że "na podstawie szczegółowej analizy materiału dowodowego ustalono, że transakcje związane były z karuzelą podatkową".

"Nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. "znikającego podatnika", a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom ("buforom"). Ostatni z polskich kontrahentów (+broker+) kawę ponownie sprzedawał zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego "znikającego podatnika", a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli" - czytamy w komunikacie.

W wyniku tego procederu, zaznacza Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, przedsiębiorca nie odprowadził do Skarbu Państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych.

"Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy".

PAP/Piotr Śmiłowicz/OP