Zamknij

Wiceszef Facebooka o płaceniu podatków w Polsce

Piotr Drabik
06.03.2019 20:44
Facebook. Wiceszef portalu o płaceniu podatków w Polsce
fot. Piotr Swat/Shutterstock (ilustracyjne)

David Fischer, wiceprezes Facebooka w rozmowie z "Rzeczpospolitej" zapewnił, że gigant internetowych część podatków płaci w Polsce. - Przychody uzyskiwane przez lokalne zespoły, będą rozliczane na rynku lokalnym - podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Facebook, największy portal społecznościowy na świecie, w ciągu miesiąca przyciąga aż 2,3 miliarda aktywnych użytkowników na wszystkich kontynentach. W Polsce korzysta z niego 16,7 mln osób (dane za listopad 2018 roku). 

Pod koniec ubiegłego roku amerykańska firma przyniosła aż 55,8 mld dolarów przychodów. 

Zobacz także

Czy Facebook płaci w Polsce podatki?

Część krajów europejskich spółki takie jak Facebook uznaje za monopolistów rynku internetowego i oskarża o unikanie płacenia wszystkich podatków na starym kontynencie. Plany prowadzenia dodatkowego podatku dla zagranicznych gigantów technologicznych zapowiedziała m.in. Francja.

Europejskie centrum Facebooka znajduje się w Irlandii i właśnie tam firma Marka Zuckerberga płaci podatki. Jednak w Zielonej Wyspie obowiązują mniejsze stawki podatkowe (12,5 proc. CIT), niż w Polsce (19 proc. CIT).

- Irlandia jest naszym globalnym centrum operacyjnym, nie tylko europejskim, ale nasza struktura się zmienia i zaczynamy rozliczenia podatkowe przenosić na lokalne rynki. Na całym świecie, w biurach, w których mamy zespoły wspierające sprzedaż na lokalnym rynku, wprowadzamy struktury rozrachunkowe - tłumaczył David Fischer, wiceprezes Facebooka w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

- W praktyce oznacza to, że przychody uzyskiwane przez lokalne zespoły, będą rozliczane na rynku lokalnym, a nie w Dublinie. W Polsce zmiana została przeprowadzona w IV kwartale minionego roku - zapewnił Fischer.

Według danych resortu finansów Facebook w Polsce osiągnął w 2017 roku 50 mln złotych przychodu.

- W związku ze zmianą struktury rozrachunkowej będzie się to zmieniało. Wierzymy, że nasz lokalny model rachunkowy będzie bardziej transparentny dla instytucji rządowych i prawodawczych na całym świecie, które wnioskowały o większą przejrzystość przychodów - dodał wiceszef Facebooka.

Zobacz także

Bezpieczeństwo na Facebooku

Fischer odniósł się również do wątpliwości wokół sprzedawania danych użytkowników przez Facebooka. Wiceszef serwisu stanowczo temu zaprzeczył. 

-  Umożliwiamy reklamodawcom dotarcie do pewnego profilu odbiorców, ale nie dostają danych tych osób, którym wyświetlana jest treść reklamowa - wyjaśnił.

W maju ubiegłego roku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przekazała, że Facebook nie zapłacił w Polsce ani złotówki z podatku CIT w 2017 roku. 

- Jest to pewnie pytanie zadawane przez wiele jurysdykcji podatkowych dziś w Europie. Myślę, że jest czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających z europejskich danych, świadczących usługi dla klientów w Europie - mówiła wówczas minister Emilewicz.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD