Zamknij

Do kiedy urząd skarbowy zwraca podatek PIT? [PORADNIK]

Piotr Drabik
18.04.2019 15:09
Do kiedy urząd skarbowy zwraca podatek PIT? Jak sprawdzić. PIT rozliczenie 2019
fot. mffoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Za nadpłatę zaliczek na podatek dochodowy należy się zwrot, który fiskus realizuje w dwóch terminach. Tłumaczymy krok po kroku, do kiedy urząd skarbowy oddaje nadpłaty z podatku PIT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Do kiedy trzeba złożyć PIT?

Deklaracja PIT-37 to najpopularniejszy sposób rozliczania się za ubiegły rok podatkowy. Formularz dotyczy pracowników, zleceniobiorców, rencistów i emerytów, którzy wykazują źródła swoich przychodów rocznych.

Za pomocą PIT-37 można rozliczyć się tylko za pomocą skali podatkowej, czyli dwóch stawek – 18 proc. (w przypadku dochodu do 85 528 zł) i 32 proc. (przy dochodzie powyżej 85 528 zł).

Zobacz także

Wypełnioną deklarację podatkową można złożyć tradycyjnie oraz elektronicznie. Od 15 lutego tego roku dostępna jest nowa usługa Twój e-PIT. W jej ramach fiskus dokonał wstępnego rozliczenia PIT-ów. Logując się w portalu podatkowym Ministerstwa Finansów, można nie tylko podejrzeć wypełniony PIT, ale i dokonać jego korekty.

Bez względu na sposób wyboru rozliczenia termin złożenia deklaracji PIT-37 to 30 kwietnia 2019 roku.

„Jeśli do 30 kwietnia nie skorzystasz z usługi Twój e-PIT, tzn. nie zaakceptujesz ani nie odrzucisz przygotowanego dla ciebie PIT-37 lub PIT-38 oraz nie złożysz deklaracji w żaden inny sposób (np. przez e-Deklaracje lub w wersji papierowej w urzędzie skarbowym), to uznamy przygotowany dla ciebie e-PIT za złożony. Znajdziesz go wtedy na podatki.gov.pl w sekcji Złożone dokumenty” – poinformował resort finansów.

Zobacz także

Skąd nadpłata podatku PIT?

Część osób odprowadza do fiskusa nienależne zaliczki na rzecz podatku dochodowego lub wyższe niż wymaga tego urząd skarbowy. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy podatnik ma prawo do różnego rodzaju ulg np. na dzieci.

W rezultacie podczas rozliczania się z dochodów można otrzymać nadpłatę podatku PIT, która jest dokonywana na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym na wskazany adres.

Zobacz także

Do kiedy urząd skarbowy zwraca podatek?

Jest to zależne od daty i formy złożenia wypełnionej deklaracji PIT-37. Jako pierwszy dzień rozliczeń podatkowych uważany jest 16 lutego 2019 roku. To oznacza, że wszystkie deklaracje złożone przed tym terminem są uważane za złożone właśnie 16 lutego. 

Istnieją dwa terminy zwrotu nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy:

  • 45 dni – w przypadku złożenia deklaracji elektronicznie (w tym przez system Twój e-PIT),
  • 90 dni – przy składaniu deklaracji tradycyjnie np. osobiście w urzędzie skarbowym.

Na przykład, jeśli podatnik złożył deklarację podatkową elektronicznie w dniu 16 lutego 2019 roku, to zwrot otrzyma po 45 dniach, czyli do 2 kwietnia 2019 roku. Z kolei przy składaniu PIT-37 drogą tradycyjną w dniu 16 lutego 2019 roku, można spodziewać się zwrotu podatku maksymalne do 90 dni, czyli do 17 maja 2019 roku.

Jeśli z automatycznie złożonego zeznania podatkowego przez system Twój e-PIT będzie wynikać nadpłata podatku, to odpowiednią kwotę podatnik otrzyma przelewem na konto bankowe – jeżeli urząd skarbowy posiada numer jego konta.

Natomiast jeżeli nie posiada, pieniądze zostaną przesłane przekazem pocztowym. W tej sytuacji 45-dniowy termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od 1 maja tego roku. 

Zobacz także

Co w sytuacji, kiedy fiskus nie zwróci nadpłaty w terminie?

Podatnik powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z US, w którym składał PIT-a. Warto pamiętać o warunkach składania korekt do zeznania podatkowego. Poprawienie deklaracji wydłuża terminy zwrotu podatku o 2 miesiące. 

Brak nadpłaty może oznaczać błędne podanie numeru konta lub zabezpieczenie tych środków na pokrycie kar finansowych. Jednak urzędnicy muszą za każdym razem poinformować podatnika o zatrzymanych środkach. 

Podatnik ma również prawo do złożenia ponaglenia do dyrektora US, a w przypadku braku reakcji – wniosek do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Po przekroczeniu terminu wypłaty podatnikowi należą się odsetki. 

Zobacz także

RadioZET.pl/e-pity.pl/zadluzenia.com/PTD