Zamknij

Darowizna w rodzinie. Tłumaczymy krok po kroku [PORADNIK]

Piotr Drabik
21.05.2019 19:39
Darowizna w rodzinie 2019. Podatek. Do jakiej kwoty. Ile razy. Poradnik
fot. im_coco/Shutterstock (ilustracyjne)

Wysokie sumy pieniędzy przekazywane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny są obwarowane obowiązkiem odprowadzenia podatku. Tłumaczymy krok po kroku jak uregulować darowiznę w rodzinie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Każda przekazywana kwota pieniędzy powyżej kwoty wskazanej przez ustawodawcę jest obwarowana obowiązkiem odprowadzenia podatku. Dotyczy to również darowizn - nawet tych przekazywanych przez najbliższą rodzinę. 

W tym wypadku podatnikiem jest obdarowana osoba. Jeśli otrzymana przez nią darowiznę przekracza poniższe progi, musi złożyć w urzędzie skarbowym zgodnym z adresem zamieszkania wypełniony formularz SD-3.

Trzeba to zrobić w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny oraz podpiąć pod formularz potwierdzenia co do wysokości otrzymanej kwoty.

Zobacz także

Z kolei podatek darowizn i spadków należy odprowadzić płacimy w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość.

Taki obowiązek pojawia się w chwili, kiedy zostaje złożone oświadczenie w formie aktu notarialnego lub w momencie spełnienia przyrzeczonego świadczenia (w przypadku umowy z nieokreśloną formą jej zawarcia).

Kto nie składa formularza SD-3?

  • każdy, kto zawarł u notariusza umowę darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  • każdy, kto w ciągu 5 lat dostał od jednej osoby — w spadku lub w inny sposób — majątek, którego wartość w sumie nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Ta kwota zależy od grupy podatkowej. Sprawdź, jakie są grupy, w sekcji Ile zapłacisz,
  • każdy, kto dostał spadek lub darowiznę od najbliższej rodziny i ma całkowite zwolnienie z podatku. W takiej sytuacji składa formularz SD-Z2. Sprawdź, kto może złożyć taki formularz,
  • każdy, kto dostał majątek, który jest zwolniony z podatku. Szczegóły znajdziesz w sekcji Kiedy nie płacisz podatku,
  • każdy, kto dostaje przez dziedziczenie środki zgromadzone przez spadkodawcę na emeryturę w ramach pracowniczego programu emerytalnego, funduszy OFE, IKE i IKZE.

Zobacz także

Kto musi płacić podatek od darowizn?

Ustawodawca wyszczególnił trzy grupy osób, od których otrzymana darowizna podlega opodatkowaniu:

  • grupa I - są do niej zaliczeni: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej to 9637 zł,
  • grupa II - są do niej zaliczeni: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Kwota wolna od podatku dla II grupy to 7276 zł,
  • grupa III - obejmuje resztę rodzinny oraz osoby spoza niej, a kwota wolna od podatku stanowi 4902 zł.

Nie został ustalony limit darowizn, jakie na przykład rodzice mogą przekazać dziecku.

Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli darowizna pochodzą od tej samej osoby, to sumujemy liczbę darowizn z ostatnich pięciu lat. W ten sposób można sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia kwoty 9673 zł (w przypadku najbliższego kręgu znajomych).

Zobacz także

Ile wynosi podatek od darowizn?

Wysokość kwoty podatku, jaką trzeba zapłacić do fiskusa z tytułu otrzymanej darowizny, zależy od jej wysokości oraz grupy, do jakiej należy darczyńca. Stawki podatkowe można sprawdzić w tabeli przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową:

Podatek od darowizn
fot.

KAS

Najbardziej uprzywilejowana jest tak zwana zerowa grupa podatkowa. Należy do niej małżonek, zstępni (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępni (dziadków, rodziców), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Spadki i darowizny otrzymane wewnątrz tego kręgu pokrewieństwa zwalnia z płacenia podatku. 

Warunkiem jest zgłoszenie darowizny powyżej 9637 zł do fiskusa w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Służy do tego formularz SD-Z2.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD