Zamknij

Jak działa 1 procent podatku? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Piotr Drabik
18.02.2019 16:36
1 procent podatku 2019. Jak działa 1 procent podatku. Poradnik
fot. wawritto/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 2004 roku polscy podatnicy mają możliwość wskazania w swoich deklaracjach podatkowych, organizacji pożytku publicznego, której chcą podarować 1 procent swojego podatku. Tłumaczymy czym jest jeden procent podatku, kto może go przekazać i dlaczego jest taki ważny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co to jest 1 procent podatku?

Jeden procent twojego podatku nie jest darowizną ani ulgą. Przekazując tę jedną setną podatku dochodowego nie operujemy swoimi pieniędzmi, tylko kwotą, która należy się Skarbowi Państwa, ale o której realnie możemy zadecydować wskazując cel jej spożytkowania.

Zobacz także

Kto może przekazać 1 procent podatku?

1 procent podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) mogą przekazać tylko osoby fizyczne rozliczające się w Polsce, czyli:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej – 19 proc. stawki podatku,
  • emeryci.

Ta część podatku trafia na konto wybranej fundacji lub stowarzyszenia za pośrednictwem urzędu skarbowego.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Po co organizacje zbierają 1 procent podatku?

Beneficjentami 1 procent są organizacje mające status OPP. Instytucje te mogą wydawać otrzymane z tego tytułu pieniądze tylko i wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Wszystkie z nich mają obowiązek sporządzenia sprawozdań finansowych i merytorycznych.

Wpływy jakie fundacje i stowarzyszenia otrzymują ze zbiórek 1 procent podatku przeznaczone są na działalność określoną w ich statutach. Mogą je także wykorzystywać na promocję swoich kampanii dotyczących pozyskiwania 1 procent.

Fundacje są po to aby nieść pomoc. Dlatego tak ważny jest ten z pozoru mały 1 procent – by pomagać. Zdrowym ludziom trudno jest wyobrazić sobie jakie uczucie towarzyszy ludziom chorym, rodzicom dzieci niepełnosprawnych, którzy każdego dnia żyją w niepewności związanej ze stanem zdrowia, niepewności dotyczącej systematycznej rehabilitacji czy leczenia.

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną albo jesteś zdrowy, a w swoim otoczeniu znasz kogoś z niepełnosprawnością, człowieka po wypadku, którego skutkiem był poważny, trwały uraz, osobę w trudnej sytuacji życiowej, namów go, jego bliskich, by zwrócili się o pomoc do fundacji czy stowarzyszenia.

Bardzo ważne jest podjęcie rehabilitacji, leczenia od razu - pierwsze dwa lata po poważnych wypadkach mogą zahamować postęp choroby i przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia.

Fundacja Radia ZET