Zamknij

Uniejów. Podróż do polskiej stolicy wypoczynku

Uniejów. Podróż do polskiej stolicy wypoczynku
fot. Uzdrowisko Uniejów

Miasto „ciepłej wody” i wypoczynku. Słynne uzdrowisko z termami uznawanymi za jeden z nowych cudów Polski. Miejsce z ciekawą historią i niezwykłymi walorami przyrodniczymi. O Uniejowie jeszcze kilkanaście lat temu słyszało niewiele osób. Teraz to turystyczna perła, o której jeszcze głośniej zrobiło się po 30. Edycji Festiwalu Podróżników w Poznaniu.

Mówi się, że Uniejów rodził się dwa razy. Po raz pierwszy jeszcze w czasach średniowiecza. Po raz drugi w XXI wieku, kiedy powstały słynne Termy Uniejów, a z czasem kolejne inwestycje. Nowe nie wyparło jednak całkowicie starego. Do dziś tradycja przeplata się z nowoczesnością, tworząc niezwykłą całość. Nic dziwnego, że miasto promowane jest jako wyjątkowy punkt na turystycznej mapie Polski.

Gmina Uniejów, już po raz kolejny, znalazła się wśród wystawców z całego świata na targach turystycznych Tour Salon 2019 w Poznaniu. „Podróż jest sztuką” – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne targi. 

Wyprawa do Uniejowa to rzeczywiście obcowanie ze sztuką – zarówno pięknem stworzonym przez samą naturę, jak i tym będącym dziełem ludzkich rąk w postaci niesamowitych inwestycji. To miasto nie tylko „zdrowej wody”, ale również niezwykłych krajobrazów oraz wielu turystycznych atrakcji.

Termy Uniejów, czyli urlop na zdrowie

Uniejów to obecnie najmłodsze polskie uzdrowisko. Wszystko zaczęło się od odkrycia termalnych źródeł solankowych, na których położone są okolice. O ich istnieniu wiedziano co najmniej od lat 70. ubiegłego wieku, przez dłuższy nie wykorzystano jednak w pełni tej wiedzy.

W końcu podjęto decyzję o wykorzystaniu niezwykłych „właściwości” tych terenów. Miasto przez kilkanaście lat starało się uzyskać status pierwszego w Polsce uzdrowiska termalnego. Ostatecznie te starania zostały zwieńczone w pełni zasłużonym sukcesem w 2012 roku.

Termy Uniejów

Sanus per aquam, czyli „zdrowie przez wodę” – to stało się dewizą Uniejowa. Woda wydobywana z głębokości 2 km, o temperaturze 68-70°C, jest tak naprawdę największym bogactwem miasta. Zawarte w źródłach solankowych składniki mineralne wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie i oczyszczająco, przyspieszają gojenie ran, pomagają w leczeniu różnych schorzeń, a nawet  odmładzają, wpływając na redukcję zmarszczek.

W miasteczku powstał duży kompleks rekreacyjny „Termy Uniejów”, na który składają się zarówno baseny pod dachem, jak i pod gołym niebem. W sumie zajmują one powierzchnię przeszło 1500 metrów kwadratowych. Do wyboru gorące solanki, basen i komora lodowa, sauna i gabinety masażu, zjeżdżalnie, jacuzzi i inne atrakcje wodne. Dzięki basenom ogrzewanym energią geotermalną, przez cały rok można korzystać z obiektów dostępnych na świeżym powietrzu!

„Termalne” bloki mieszkalne i podgrzewana murawa

Ewenementem w skali kraju jest możliwość zażywania kąpieli w… „termalnym” bloku mieszkalnym. Wystarczy tylko odkręcić trzeci kurek i we własnej wannie korzystać z dobroczynnych właściwości wody. I nie jest to tylko piękny sen, lecz jedna z nowych inwestycji w Uniejowie. W mieście powstało już 5 takich bloków, łącznie ponad 150 mieszkań! Kolejnym rozwiązaniem dla miasteczka będzie stworzenie całego osiedla termalnego.

To nie koniec wyjątkowych inwestycji miasta. Uniejów to jedyne miejsce w Polsce, gdzie murawę boisk piłkarskich podgrzewa się wodą geotermalną – dzięki temu można grać na zielonym boisku przez cały rok!

Wodę wykorzystuje się również do podgrzewania ścieżek spacerowych w parku zamkowym oraz ogrzewania samego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. A jeśli o zamku mowa, to koniecznie trzeba odwiedzić tamtejszą restaurację Herbowa, gdzie można skosztować żurku z białą kiełbasą… na wodzie termalnej.

Uniejów

Uniejów dla aktywnych

Uniejów, położony w dolinie Warty w woj. łódzkim, jest terenem niezwykłym cennym przyrodniczo, dającym możliwość uprawiania wielu aktywności pośród wyjątkowego otoczenia. Okolica miasta pokryta jest siecią ścieżek rowerowych, pieszych i konnych. Wśród nich są także szlaki tematyczne.

Można na przykład wybrać się w podróż najdłuższym w Europie i najlepiej oznakowanym szlakiem konnym imienia ostatniego dowódcy kampanii wrześniowej – majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego.

Inną, niezwykle ciekawą opcją, jest wyprawa rowerowa jedną z wytyczonych tras – najdłuższa, tzw. „Po Ziemi Uniejowskiej”, ciągnie się na długości ponad 26 km. Jeśli chcemy też trochę pospacerować, można połączyć jedno z drugim i wybrać szlak pieszo-rowerowy „Św. Faustyny Kowalskiej”.

Ci, którzy lubią ekstremalne przeżycia, powinni odwiedzić też park linowy w uzdrowisku. To relaks i wypoczynek nad samą Wartą oraz zdrowa dawka adrenaliny, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wielbiciele sportów wodnych mogą z kolei wybrać się na spływ kajakowy rzeką i podziwianie niesamowitych krajobrazów Uniejowa.

Udział w targach jest częścią projektu: „Zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej Regionu Łódzkiego poprzez działania prowadzone w zakresie promocji gospodarczej regionu przez Gminę Uniejów”, współfinansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Partner publikacji: Gmina Uniejów

Uzdrowisko Uniejów
Termy Uniejów