Zamknij

Uniejów: uzdrawiająca moc wody

Uniejów: uzdrawiająca moc wody. Turystyka. Podróże
fot. Termy Uniejów

Miasto Uniejów wyrosło w ostatnich latach na jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. To właśnie tu powstało pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne. O dobroczynnych właściwościach uniejowskiej wody wiedzą już nie tylko turyści z Polski, ale również innych krajów Europy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Uniejów w tym roku znalazł się wśród wystawców na Międzynarodowych Targach Turystycznych BIT 2019.Stoisko uniejowskie, promujące wody termalne jako bogactwo naturalne naszego obszaru, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Dobra lokalizacja, niezwykłe właściwości wody, przepiękny krajobraz oraz bogata oferta turystyczna przypadły do gustu gościom z różnych zakątków świata.

Zobacz także

Lecznicza solanka, czyli skarb Uniejowa

To, że Uniejów stoi na leczniczych źródłach solankowych, odkryto w latach 70. Wówczas geologowie szukali ropy, a odnaleźli… gorącą wodę. U progu XXI wieku, po szeregu dokładnych badań, podjęto decyzję o pełnym wykorzystaniu uzdrawiających mocy solanki.

W 2008 roku zostały uruchomione kąpieliska termalne, dzięki którym Uniejów jest dziś znany w całej Polsce.

Uniejowska woda termalna, wydobywana z głębokości ponad 2000 metrów, ma temperaturę sięgającą 68 st. Celsjusza i jest… brunatna. Jednak po schłodzeniu i przefiltrowaniu traci swą niezbyt atrakcyjną barwę, zachowując swoje niezwykłe właściwości lecznicze.

Na czym polega fenomen uniejowskiej solanki? Zawarte wodzie składniki mineralne poprawiają elastyczność skóry, pomagają przy nerwobólach i zwyrodnieniach stawów, wzmacniają odporność, dodają sił witalnych, działają przeciwzapalnie i oczyszczająco oraz pomagają w gojeniu ran. Nic dziwnego, że miastu udało się zdobyć oficjalny status pierwszego w Polsce uzdrowiska termalnego!

Zobacz także

Gorąca kąpiel pod chmurką

Uniejów swoją sławę zdobyło dzięki znanemu kompleksowi termalno-basenowemu, nazywanemu po prostu „Termy Uniejów”. Miejsce to powstało u podnóża XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Rozległy kompleks (około 1500 metrów kwadratowych powierzchni) oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Dzięki temu, że woda podgrzewana jest energią geotermalną, przez cały rok można korzystać z obiektów dostępnych na świeżym powietrzu!

W zewnętrznej strefie kąpielowej do dyspozycji jest nie tylko z basen solankowo-uzdrowiskowy, ale również inne wodne atrakcje, m.in. wyspa z jacuzzi, rwąca rzeka, taras wypoczynkowy, a także zjeżdżalnie i brodziki dla najmłodszych. To gwarancja zdrowia i świetnej zabawy.

W strefie  wewnętrznej kompleksu,  połączonej  z częścią zewnętrzną zewnętrznym, mieści się  basen solankowo-uzdrowiskowy. Jest to miejsce dla osób, które chcą zażywać kąpieli wodnych w komfortowych warunkach,  niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. W tej części znajduje się również strefa z hydromasażami.

Uniejów na targach BIT
fot. Termy Uniejów

Klimat jak nad Bałtykiem

Ale to nie koniec uzdrawiających atrakcji. W wewnętrznej strefie kąpielowej w Uniejowie znajduje się również tężnia solankowa, która nasyca powietrze  jodem, bromem oraz całą gamą innych dobroczynnych mikroelementów, takich jak magnez potas, sód czy żelazo. Według specjalistów jodu jest tu tyle co nad Bałtykiem!

Jaki to ma wpływ na nasz organizm? Jod i brom znajdują zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, nerwic, alergii, jak również w stanie ogólnego wyczerpania organizmu. 

Okazuje się, że przebywając w otoczeniu tężni przez około 45 minut, wchłaniamy dawkę jodu w takiej ilości, jakbyśmy przebywali nad Morzem Bałtyckim przez minimum trzy  dni tuż po wyładowaniach atmosferycznych, kiedy w powietrzu znajduję się  zwiększona ilość jodu. Pozostaje tylko wypoczywać i wdychać jak najwięcej zdrowego powietrza!

Udział w targach jest częścią projektu: „Zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej Regionu Łódzkiego poprzez działania prowadzone w zakresie promocji gospodarczej regionu przez Gminę Uniejów”, współfinansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Termy Uniejów
Termy Uniejów