Zamknij

Samorządy mają dość samowoli wynajmu lokali z Airbnb i Booking

Piotr Drabik
28.05.2019 10:13
Turystyka. Samorządy mają dość samowoli wynajmu z Airbnb i Bookingu
fot. AlesiaKan/Shutterstock (ilustracyjne)

Właściciel lokalu ma ponieść konsekwencje za zachowanie swoich najemców oraz zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe – takie zmiany chcą wprowadzić polscy samorządowcy. Jak podała „Rzeczpospolita”, nowe prawo ma uregulować lokale wynajmowane na krótki czas.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy korzystałeś/aś kiedyś z Airbnb?

Liczba głosów:

Aibnb czy Booking stanowią jedno z głównych źródeł informacji dla turystów o dostępnych do wynajęcia lokalach i miejscach do spania.

Jednak wynajem krótkoterminowy jest prawdziwą zmorą dla mieszkańców centrów miast. Nad projektem nowych przepisów regulujących tę sprawę pracuje Związek Miast Polskich (ZMP).

– Chcemy, by właściciele mieszkań przeznaczonych do tego rodzaju najmu ponosili konsekwencje tego, że ich lokatorzy źle się zachowują [...] Dziś, jeżeli najemca całą noc na przykład imprezuje, policja wręcza mandat hałasującym lokatorom. Natomiast właściciel lokalu nie ponosi żadnych konsekwencji. Nie musi więc dbać, by jego najemcy nie sprawiali problemów sąsiadom – alarmowała Magdalena Jachim z Urzędu Miasta w Sopocie, cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Zobacz także

Zmiany w prawie mają także dotyczyć wprowadzenia obowiązku odnawiania wpisów w ewidencji niekategoryzowanych obiektów noclegowych. Dzięki temu samorządy będą na bieżąco wiedzieć o bezpieczeństwie przeciwpożarowym wynajmowanych lokali oraz czy miały w nim miejsce interwencje policji. 

– Jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń, lokal zostanie zarejestrowany. Numer z rejestracji będzie następnie wymagany przy rejestracji mieszkania na takich platformach rezerwacyjnych, jak Booking i Airbnb. Bez tego numeru platformy nie będą miały prawa przyjąć oferty [...] Dzięki temu właściciel lokalu będzie się starał, by jego klienci nie przysparzali problemów innym – dodała Magdalena Jachim.

Zobacz także

Z kolei władze Krakowa w porozumieniu z 14 innymi europejskimi miastami pracują nad projektem wspólnych unijnych przepisów w sprawie najmu krótkoterminowego.

Problemy sprawiane przez nieuregulowaną działalność takich portali jak Airbnb starają się na własną rękę rozwiązywać miasta na starym kontynencie. Niektóre z nich wprowadzają obowiązek licencji dla właścicieli lokali.

– Barcelona od 2016 roku też wzięła pod lupę serwisy rezerwacyjne i nakłada kary pieniężne za zamieszczanie ogłoszeń mieszkań nieposiadających licencji. Początkowo wyznaczona kara miała wynosić 30 tys. euro, ale finalnie podniesiono ją do 600 tys. euro – wskazała Marlena Kosiura, ekspert portalu InwestycjewKurortach.pl, cytowana przez dziennik.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD