W ubiegłym roku wzrosły ceny za materiały budowlane

14.01.2019 10:04

W ubiegłym roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych. Jak podała Grupa PSB, najbardziej podrożały płyty OSB (o blisko 28 proc.) oraz materiały do budowy ścian i kominów (o 13,5 proc.). Zdaniem eksperta dynamika podwyżek w tej kategorii maleje. 

Budownictwo. W ubiegłym roku wzrosły ceny za materiały budowlane. Nieruchomości fot. Momizi/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Materiały budowlane w porównaniu z 2017 rokiem wzrosły w 19 grupach towarowych. „Płyty OSB zdrożały o 27,9 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 13,5 proc., izolacje termiczne – 8,6 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 5,7 proc.” – informowała Grupa PSB.

W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, farby i lakiery podrożały o 4,5 proc., cement i wapno o 4,1 proc., a izolacje wodochronne o 3,3 proc. Jak podała Grupa PSB, minimalnie zdrożały też produkty do budowy dachów (2,7 proc.), stolarka (1,9 proc.) czy narzędzia (1,7 proc.).

Nie tylko podwyżki

Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenie i elektryka – o 0,9 proc.

W samym grudniu 2018 roku, w porównaniu do tego samego okresu roku 2017, najbardziej zdrożały materiały do budowy ścian i kominów – o 19,3 proc. Za płyty OSB w tym czasie płacono 13 proc. więcej.

Jak informował Główny Urząd Statystyczny, od stycznia do listopada ubiegłego roku rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań (o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w tym czasie o 2,5 proc. – do 163,8 tys. lokali.

Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży podane przez 20 firm deweloperskich w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc. 

Koniec bumu mieszkaniowego?

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński ocenił, że wzrosty cen materiałów budowlanych są ciągle znaczące, ale ich dynamika maleje.

– Dotyczy to zwłaszcza pozycji o dotychczas najbardziej dynamicznie rosnących cenach, a więc płyt OSB, izolacji termicznych czy izolacji wodochronnych. Na razie jest to stosunkowo ograniczona korekta, ale z dość dużym prawdopodobieństwem zapowiedź hamowania drożyzny materiałów budowlanych, co powinny potwierdzić kolejne raporty PSB – powiedział ekspert.

Zdaniem Jędrzyńskiego „kołem zamachowym, napędzającym wzrosty cen materiałów budowlanych, jest wciąż żywe przekonanie o nieuchronnym, dalszym trwaniu inwestycyjnej prosperity na rynku mieszkaniowym”.

– Potwierdzają to zresztą dotychczasowe informacje GUS, zwłaszcza w kwestii nowych pozwoleń na budowę – przypomniał ekspert.

Zauważył, że ostatnie statystyki sprzedażowe deweloperów w czwartym kwartale ubiegłego roku uległy tąpnięciu o blisko jedną trzecią, licząc rok do roku.

– Najprawdopodobniej oznacza to definitywny koniec cyklicznego boomu na rynku mieszkaniowym, co już w dość bliskiej perspektywie powinno przełożyć się również na ograniczenie produkcji mieszkań, a tym samym na spadek popytu na materiały budowlane, z oczywistym skutkiem dla dalszego kształtowania ich cen – podał Jędrzyński.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń