Wysokie ceny ropy naftowej

09.01.2018 10:18

Notowania ropy naftowej rozpoczęły mocno bieżący rok. Sytuacja ta nie zmienia się także w tym tygodniu: mimo krótkoterminowych osunięć cen ropy naftowej w dół, ceny szybko powracają na ścieżkę wzrostów. W przypadku amerykańskiej ropy naftowej WTI oznacza to już przekroczenie poziomu 62 USD za baryłkę i wybicie się na nowe lokalne szczyty cenowe, natomiast w kontekście ropy Brent wzrosty są tylko trochę spokojniejsze, a cena surowca przekracza z powrotem poziom 68 USD za baryłkę.

Wysokie ceny ropy naftowej fot. East News

Obecnie kluczowym tematem na globalnym rynku naftowym jest tragedia na Morzu Wschodniochińskim, gdzie już trzeci dzień płonie tankowiec, a jego załoga uznawana jest za zaginioną. Fakt ten nie ma jednak istotnego przełożenia na ceny ropy naftowej. Natomiast jednym z czynników, który z pewnością wywiera presję na wzrost cen tego surowca, są ostatnie szacunki dotyczące wzorowego dopasowania się OPEC do limitów produkcji ropy naftowej, ustalonych w porozumieniu z listopada 2016 r., a pozostającym w mocy także w tym roku. Wstępne dane pokazują, że kartel OPEC w ostatnich miesiącach poprzedniego roku dopasowywał się do limitów produkcji ropy naftowej nawet z nawiązką, ograniczając wydobycie bardziej niż to było wymagane.

Jednak spora część spadku produkcji ropy naftowej nie wynikała ze szczególnych wysiłków krajów kartelu, lecz z problemów gospodarczych Wenezueli, ogarniętej poważnym kryzysem, zaburzającym funkcjonowanie tamtejszego rynku ropy naftowej. Przedstawiciele OPEC zapewniają jednak, że sytuacja w Wenezueli nie wpływa na decyzje pozostałych krajów kartelu, które mimo to trzymają się limitów i dążą do tego, by jak najszybciej poradzić sobie z globalną nadwyżką ropy naftowej. Na razie zapasy ropy na świecie wciąż utrzymują się powyżej 5-letniej średniej, co pokazuje, że na unormowanie sytuacji potrzeba jeszcze trochę czasu. OPEC na razie nie reaguje również specjalnie na protesty w Iranie, ponieważ nie przekładają się one na produkcję ropy naftowej w tym kraju.

ISBnews/ Superfund TFI/OP

Oceń