Volkswagen kończy z kultowymi samochodami "Beetle"

14.09.2018 13:28

Volkswagen ogłosił, że w czwartek zakończy produkcję kultowych samochodów "Beetle" w 2019 roku po dodaniu dwóch ostatnich wersji pojazdów w kształcie robaka.

volkswagen beetle fot. jamie dacus on Unsplash

Volkswagen Beetle

Zaokrąglony sedan, który otrząsnął się z nazistowskiego pochodzenia, by stać się globalnym autem, zostaje wyłączony, ponieważ Volkswagen kładzie nacisk na samochody elektryczne i większe pojazdy rodzinne.

- Utrata chrząszcza po trzech pokoleniach, po prawie siedmiu dekadach, wywoła emocje wielu oddanych fanów Beetle'a - powiedział Hinrich Woebcken, prezes Volkswagen Group of America.

Volkswagen zamierza zaoferować dwa modele finałowej wersji w wersjach coupe i cabrio. Samochody będą zawierać informacje o wcześniejszych wersjach i będą wyceniane na 23 tys. dolarów, a nawet więcej, podała firma.

Historia pojazdu sięga czasów nazistowskich, po raz pierwszy opracowany przez Ferdinanda Porsche przy wsparciu Adolfa Hitlera, który w 1937 r. założył państwowy Volkswagenwerk lub "The People's Car Company". Po wojnie kraje sprzymierzone ostatecznie uczyniły Volkswagen priorytetem, starając się ożywić niemiecki przemysł samochodowy.

Sedany zadebiutowały w USA w latach pięćdziesiątych, ale sprzedaż była słaba, po części dzięki nazistowskiemu korzeniowi firmy.

Samochód zyskał popularność dzięki filmowi Disneya z 1968 roku "The Love Bug" opowiadającego historię wyścigowego Volkswagena z własnym umysłem.

Andy Warhol wykonał odbitki z Beetle'em, które znalazły się na okładce "Abbey Road", ostatniego albumu Beatlesów, który zostanie nagrany.

Sprzedaż w USA zakończyła się w 1979 roku, ale pojazd nadal był produkowany w Meksyku i Brazylii, według Car and Driver. VW ożywił "New Beetle" w Stanach Zjednoczonych w 1997 roku. Ale sprzedaż Beetle spadła o 3,2 procent do 15,667 w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych, co stanowi ułamek sprzedaży dla sedanów Jetta i Passat. Podczas Detroit Auto Show w styczniu niemiecki producent samochodów zaprezentował odnowioną wersję Jetty, a także reklamował Atlas, nowy średniej wielkości SUV.

VW nadal zajmuje się odbudowaniem zaufania po skandalu "dieselgate", który wybuchł we wrześniu 2015 r.

Firma, która już opłaciła kosztowne rozliczenia rządowe, walczy o miliardy dolarów z dodatkowymi roszczeniami złożonymi przez akcjonariuszy, którzy widzieli, że ich akcje tracą na wartości po tym, jak władze rozwiązały VW w związku z instalacją tak zwanych "urządzeń pokonujących" w 11 milionach samochodów na całym świecie, aby oszukać regulacyjne testy emisji.

jmb/dg/dw/OP

Oceń