Wiosna pełna strajków. Sprawdzamy, kto będzie protestował

05.04.2019 13:23

Nauczyciele, rolnicy, pracownicy sądów i lekarze – to tylko niektóre grupy zawodowe, które już rozpoczęły albo planują protesty dla poprawy swoich płac. Swoje akcje mają zamiar rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy.

Strajki i protesty w Polsce. Nauczyciele, lekarze i rolnicy planują swoje manifestacje fot. PAP/Piotr Polak

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Strajk nauczycieli, który może się rozpocząć w poniedziałek, to tylko jeden z zapowiadanych w Polsce protestów w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Kontynuację swoich akcji zapowiedzieli rolnicy i pracownicy sądów i prokuratur.

Z kolei latem może rozpocząć się protest lekarzy, a w przyszłym tygodniu blokadę stolicy zapowiadają taksówkarze.

Do tej pory rząd PiS skupia się na powstrzymaniu strajku nauczycieli. Jednak wszystko wskazuje na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała się zmierzyć z postulatami płacowymi innych grup zawodowych.

Oto grupy zawodowe, które zapowiedziały lub rozpoczęły protesty:

  • Nauczyciele: jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie do niedzieli, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk w całej Polsce. Początkowo związkowcy domagali się 1000 zł brutto podwyżki dla wszystkich pedagogów. Obecnie ten postulat został zmieniony na 30 proc. wzrostu wynagrodzenia. W rezultacie nauczyciel stażysta może otrzyma do 732 zł, a dyplomowany do 995 zł podwyżki.
  • Rolnicy: od kilku miesięcy organizują cykliczne protesty i akcje blokowania dróg, domagając się od rządu lepszej walki z afrykańskim pomorem świń (ASF), wprowadzeniem co najmniej połowy produktów z Polski w sklepach wielkopowierzchniowych i oznaczenia reszty flagą kraju ich pochodzenia. Ostatni duży protest rolników w Warszawie odbył się 3 kwietnia. Organizująca akcje Agrounia i jej lider Michał Kołodziejczak zapowiadają kolejne strajki.
  • Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie: po roku, kiedy w Sejmie odbywał się protest okupacyjny w Sejmie, znów zamierzają przypomnieć o swoich postulatach. Wśród nich dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Podkreślają, że ich potrzeby nie zostały uwzględnione w nowej piątce PiS, czyli programie społecznym partii rządzącej. Na 23 maja planują w Warszawie dużą manifestację.
  • Lekarze: od 18 marca w okolicach szpitali pojawiły się banery Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), zapowiadające akcję protestacyjną pod hasłem „Nie dla poniżania pacjentów i lekarzy”. Wśród postulatów wymieniono poprawę warunków opieki nad pacjentami i niedotrzymanie obietnicy przeznaczenia 6 proc. PKB na służbę zdrowia. Możliwe, że latem lekarze rozpoczną szerszą akcję strajkową.
  • Pracownicy społeczni: domagają się poprawy warunków służby oraz wprowadzenia bardziej efektywnych mechanizmów pomocy najbardziej potrzebującym. Swoją akcję protestacyjną zapowiadają na drugą połowę roku.
  • Budżetówka: w czwartek, 4 kwietnia w największych miastach odbyły się demonstracje NSZZ „Solidarności” z udziałem m.in. kolejarzy, oświaty, sądownictwa oraz urzędników. Ich postulaty dotyczą np. podwyżek płac w sferze finansów publicznych i wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek. „Solidarność” zapowiedziała kolejne akcje protestacyjne.
  • Pracownicy sądów i prokuratur: w piątek, 5 kwietnia w niektórych miastach manifestowali, domagając się podwyżek. To kolejna część akcji protestacyjnej, którą prowadzą od grudnia ubiegłego roku. W odpowiedzi resort sprawiedliwości zapowiedział plan podziału podwyżki wynoszącej 200 zł brutto. Jednak w ocenie pracowników sądów i prokuratur to za mało.
  • Taksówkarze: na poniedziałek, 8 kwietnia licencjonowani kierowcy zapowiedzieli dużą manifestację w Warszawie. Chcą w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec zagranicznych pośredników mobilnych, takich jak Uber, oraz projektowi nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. 

RadioZET.pl/Business Insider Polska/PTD

Oceń