Sondaż: Zapowiadany strajk w oświacie bez poparcia

28.01.2019 12:43

Większość Polaków nie popiera strajku nauczycieli – wynika z sondażu dla portalu WP.pl. Jednocześnie ankietowani są za podniesieniem wynagrodzeń dla pedagogów do 3 tys. złotych na rękę.

Strajk nauczycieli. Sondaż: Polacy nie popierają protestu w szkołach. Zarobki w oświacie fot. Dizfoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Strajk nauczycieli jest zapowiadany od połowy grudnia ubiegłego roku, kiedy pedagodzy poszli masowo na zwolnienia lekarskie w całej Polsce. Z centralami związkowymi nadal rozmawia resort edukacji, który proponuje pracownikom oświaty stopniowe podwyżki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda zwiększenia o 1000 złotych tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Federacja Związków Zawodowych żąda zwiększenia o tysiąc złotych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Natomiast Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się wcześniej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc. jeszcze w tym roku.

Ile Polaków popiera strajk nauczycieli?

W przypadku braku porozumienia nauczyciele zapowiadają (kolejną turę negocjacji zaplanowano na 31 stycznia), że może dojść do strajku generalnego w oświacie.

Według sondażu przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna na zlecenie WP.pl Polacy nie popierają tego pomysłu.

W ten sposób zapowiadany protest w szkołach oceniło 44 proc. (zdecydowanie nie 21 proc, raczej nie 23 proc.), a zwolennikami strajku jest 38 proc. badanych (raczej tak 25 proc., zdecydowanie tak 14 proc.). „Trudno powiedzieć” odpowiedziało 17 proc. 

Biorąc pod uwagę sympatie partyjne, 52 proc. wyborców PiS krytykuje strajk, a wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej tyle samo popiera protest nauczycieli.

Przeciwników strajku było jeszcze więcej ankietowanych, kiedy zapytano o poparcie akcji, nawet jeśli przez braki kadrowe zostaną zamknięte szkoły. Na takie działania nie zgodziło się 48 proc. badanych, a poparło 32 proc. – bez zdania było 20 proc.

W kwestii zarobków nauczycieli Polacy w większości uważają, że powinni zarabiać w granicach 2500-3000 złotych – tak odpowiedziało 36 proc. ankietowanych. Ponadto aż 82 proc. badanych słyszało o pomyśle zorganizowania strajku w oświacie.

RadioZET.pl/WP.pl/PTD

Oceń