Stopy proc. nie zostaną podwyższone może nawet do końca 2019r.

18.12.2017 09:10

Stopy procentowe w Polsce nie zostaną podwyższone prawdopodobnie nawet do końca 2019 r., ponieważ w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) jest duża tolerancja wobec inflacji, uważa członek RPP Kamil Zubelewicz.

Stopy proc. nie zostaną podwyższone może nawet do końca 2019r. fot. rawpixel.com on Unsplash

Przypuszczam, że nawet do końca 2019 r. stopy procentowe w Polsce nie zostaną podwyższone, ponieważ w RPP jest duża tolerancja wobec inflacji. Dopóki z przyczyn wewnętrznych wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych nie przekroczy 3,5%, większość członków RPP może być za utrzymaniem stóp bez zmian. - powiedział Zubelewicz w wywiadzie dla "Parkietu".

Podkreślił, że od początku swojego członkostwa w RPP uważał, że lepiej jest zacząć wcześnie podwyższać stopy procentowe małymi krokami, niż być później zmuszonym do skokowych, większych podwyżek.

Według niego, konsekwencją odsuwania w czasie podwyżki stóp procentowych może być pojawienie się "poważnego ryzyka", że inflacja będzie przyspieszała, a jednocześnie gospodarka będzie hamowała.

-To jest najgorsze możliwe połączenie. Już listopadowa projekcja sugeruje, że inflacja w 2019 r. będzie wynosiła średnio 2,7%, ale z tendencją wzrostową, a wzrost PKB zmaleje z ponad 4% w 2017 r. do 3,3% w 2019 r. To będzie miało nieciekawe następstwa dla budżetu. Ze względu na wzrost cen i mechanizmy rewaloryzacyjne rząd będzie musiał coraz więcej pożyczać, niekoniecznie w kraju, w czasie gdy będzie się to stawało coraz droższe. Wyższa inflacja to także większa niepewność dla podmiotów gospodarczych. - wskazał członek RPP.

Zwrócił też uwagę, że podwyżka stóp procentowych wpłynęłaby na popyt na kredyt konsumpcyjny.

-O tym za mało się dziś mówi, ale pod wpływem programu 500+ oraz dobrej koniunktury na rynku pracy gwałtownie wzrosła zdolność kredytowa gospodarstw domowych. Wiele z nich wzrost dochodów w pierwszej kolejności przeznaczyła na spłatę wcześniejszych zobowiązań, a teraz będzie wkraczać na rynek kredytów konsumpcyjnych. A jednocześnie podatek bankowy sprawił, że banki chętniej takich kredytów udzielają, bo są to produkty o wyższych marżach niż kredyty dla przedsiębiorstw. - powiedział Zubelewicz.

Po grudniowym posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Adam Glapiński ponownie zadeklarował, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

RPP powtórzyła w komunikacie po posiedzeniu, że -Biorąc pod uwagę aktualne informacje, Rada ocenia, że w horyzoncie projekcji inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Według analityków bankowych, do pierwszej zmiany poziomu stóp procentowych - podwyżki - może dojść najwcześniej w ostatnim kwartale 2018 r.

ISBnews/OP

Oceń