Real Madryt najlepiej zarabiającym klubem piłkarskim świata

25.01.2019 14:14

Według raportu Deloitte klubem piłkarskim z największym przychodem jest Real Madryt. „Królewscy” w minionym sezonie zainkasowali 750 milionów euro. Hiszpanie wrócili na szczyt zestawienia, gdzie zastąpili angielski Manchester United. 

Sport. Real Madryt najlepiej zarabiającym klubem piłkarskim świata fot. Антон Зайцев/soccer.ru/CC BY-SA 3.0 (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dane pochodzą z 22. edycji raportu „Football Money League”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. 

W zestawieniu wzięto pod uwagę dwadzieścia klubów piłkarskich, które przekroczyły próg 200 mln euro przychodów.

„Królewscy” sporo zarobili na reklamach

Na pierwsze miejsce po dwóch sezonach przerwy powrócił Real Madryt. Hiszpański klub zanotował rekordowe przychody w kwocie 750,9 mln euro. Różnica między pierwszym a kolejnym klubem w zestawieniu wynosi aż 60,5 mln euro i jest druga co do wielkości w historii rankingu.

– To pierwszy klub, którego przychody przekroczyły trzy czwarte miliarda euro i który po raz dwunasty wygrał ranking – podkreślił Dan Jones, partner w Sports Business Group w Deloitte.

Przychody „Los Blancos” wzrosły o ponad 75 mln euro rok do roku, co jest efektem wygrania Ligi Mistrzów trzeci raz z rzędu. Na reklamach „Królewscy” zarobili 356,2 mln euro.

Dominacja ligi angielskiej

Z pierwszego miejsca na trzecie w rankingu spadł Manchester United z 666 mln euro. Katalońska FC Barcelona z 690,4 mln euro znalazła się na drugiej lokacie. Na kolejnych miejscach uplasował się niemiecki Bayern Monachium (629,2 mln euro), angielski Manchester City (568,4 mln euro) i francuski Paris Saint Germain (541,7 mln euro).

W zestawieniu zdecydowanie dominują kluby piłkarskie z Wysp Brytyjskich. Angielską Premier League w pierwszej dziesiątce reprezentuje aż sześć drużyn, co jest największym sukcesem jednego kraju w historii rankingu. 

Biorąc pod uwagę wszystkie kluby w rankingu, największy udział budżetów mają przychody z transmisji stanowiące 43 proc. W tegorocznej edycji rankingu widoczny jest jednak wzrost przychodów z reklam stanowiących obecnie 40 proc. całości. Przychody z meczów nie zmieniły się i stanowią 17 proc. sumy.

Ranking najbardziej dochodowych klubów piłarskich

RadioZET.pl/PTD

Oceń