Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Śledztwo ws. malwersacji i sprzedaży broni do Rosji

22.03.2018 18:00
xxx biznes

Sąd w Szwajcarii poinformował w środę o wszczęciu śledztwa w koncernie zbrojeniowym RUAG ws. malwersacji i sprzedaży broni do Rosji; o możliwym przestępstwie poinformowała sama firma, która podejrzewa jednego z menedżerów o dokonanie transakcji na własną rękę.

bron fot. vladimir vladimir palyanov on Unsplash

RUAG, który jest państwową firmą zbrojeniową i aeronautyczną, potwierdził na Twitterze, że złożył skargę na jednego z pracowników: "RUAG odkrył poprzez system kontroli wewnętrznej (...), że jeden z menedżerów był prawdopodobnie zaangażowany w (działalność stanowiącą) poważne złamanie przepisów. RUAG natychmiast poinformował władze, wniósł skargę i w pełni współpracuje ze śledczymi".

O sprawie malwersacji i nielegalnej sprzedaży broni poinformował jako pierwszy szwajcarski dziennik finansowy "Handelszeitung", który napisał, że śledztwo dotyczy przede wszystkim transakcji z Rosją.

Jeden z menedżerów Ammotec - spółki RUAG specjalizującej się w amunicji - miał odkryć, że dochodzi do pokątnych transakcji z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, odpowiedzialnymi za ochronę prezydenta Władimira Putina i innych najwyższych dygnitarzy.

PAP/OP

Oceń