Od 2024 roku zakaz wjazdu dieslów do centrum Rzymu

27.02.2018 23:07

Od 2024 roku samochody z silnikiem Diesla nie będą mogły wjeżdżać do historycznego centrum Rzymu - ogłosiła burmistrz Virginia Raggi w wystąpieniu na forum konferencji klimatycznej w mieście Meksyk.

Roma fot. Willian West/Unsplash

W skrócie

Według danych JATO Dynamics liczba rejestracji samochodów na olej napędowy w Europie spadła w 2017 roku o 7,9 proc. Ubiegłoroczny udział diesli w europejskim rynku spadł z 48 proc. w 2016 do 43,7 proc.

Media we wtorek przytaczają nagrodzoną brawami wypowiedź burmistrz, zaznaczając, że w Wiecznym Mieście zakaz wjazdu pojazdów z silnikiem Diesla wejdzie w życie rok wcześniej niż w Paryżu.

Raggi opuściła obrady konferencji C40 - Kobiety dla Klimatu w związku z atakiem zimy w Rzymie. Sparaliżował on w poniedziałek ruch drogowy i kolejowy we włoskiej stolicy.

Burmistrz napisała następnie na swym profilu na portalu społecznościowym: "Coraz częściej obserwujemy ekstremalne zjawiska: długotrwałą suszę, jak ma to miejsce w regionie Lacjum, opady, które w ciągu jednego dnia mogą przynieść tyle deszczu ile zazwyczaj w ciągu całego miesiąca albo nietypowe śnieżyce na nizinach, jak te notowane obecnie we Włoszech".

"Dlatego musimy szybko działać. Razem z innymi wielkimi światowymi stolicami Rzym postanowił zaangażować się na pierwszej linii" - dodała burmistrz. Wyraziła przekonanie, że "jeśli chce się poważnie interweniować trzeba mieć odwagę podejmować zdecydowane kroki".

"Trzeba zajmować się przyczynami, a nie tylko skutkami" - stwierdziła Raggi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka/PAP/RM

Oceń