Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ryanair odwołuje 150 lotów przez niemiecki strajk

11.09.2018 14:56
xxx biznes

Ryanair zapowiedział, że odwoła w środę 150 z 400 lotów do i z Niemiec, po tym, jak piloci i personel pokładowy ogłosili 24-godzinny strajk.

ryanair odwołuje loty fot. Odd ANDERSEN / AFP/East News

Ryanair odwołuje loty

- Przepraszamy wszystkich pasażerów - powiedział Kenny Jacobs, dyrektor ds. Marketingu Ryanair we wtorek na konferencji prasowej we Frankfurcie, dodając, że pasażerom zaoferowano alternatywne loty, do których nie będą naliczane żadne dodatkowe opłaty.

Irlandzka linia lotnicza opisuje strajk jako "niepotrzebny".

Pasażerowie, których loty się nie odbędą, są powiadamiani SMS-em bądź e-mailem. Ryanair oferuje im zwrot pieniędzy, ewentualnie bezpłatną zmianę rezerwacji, tzn. przełożenie lotu na okres od czwartku do niedzieli.

24-godzinna akcja strajkowa, która ma się rozpocząć o godz. 3 w środę, będzie pierwszym wspólnym strajkiem dwóch związków zawodowych - Vereinigung Cockpit (VC) oraz Verdi. Związki domagają się wyższych płac i poprawy warunków pracy pilotów i personelu pokładowego.

Zapowiedziany w poniedziałek wieczorem strajk ma objąć bazy Ryanaira w Niemczech, w których zatrudnionych jest 400 pilotów i 1000 pracowników personelu pokładowego. Według szacunków VC, wśród pracujących dla przewoźnika pilotów jedna trzecia zatrudniona jest na umowach zewnętrznych i z tego powodu nie może uczestniczyć w proteście.

Ryanair to największy w Europie przewoźnik niskobudżetowy.

Podczas pierwszej fali strajków z 10 sierpnia br. wykonywania pracy odmówili piloci Ryanaira w Niemczech, Holandii, Belgii i Szwecji. W konsekwencji linie musiały odwołać ok. 400 połączeń, czyli jedną szóstą zaplanowanych na tamten dzień lotów w Europie, co dotknęło ok. 55 tys. pasażerów.

ys-mfp/ser/RYANAIR HOLDINGS /OP

Oceń