Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ruch #DeleteFacebook zyskuje znaczącego zwolennika

24.03.2018 16:22
xxx biznes

W związku ze skandalem związanym z porwaniem danych osobowych przez Facebooka, ruch na rzecz zamknięcia sieci społecznościowej nabrał rozmachu, , otrzymując wsparcie od głośnego współzałożyciela usługi komunikacyjnej WhatsApp zdobytej przez ogromną sieć społecznościową w 2014 r.

facebook fot. Tim Bennett on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Nadszedł czas na #deletefacebook", napisał Brian Acton na tweeterze, używając hashtagu, protestując przeciwko radzeniu sobie z kryzysem przez największą na świecie sieć społecznościową.

Współzałożyciel WhatsApp, który obecnie pracuje w aplikacji komunikacyjnej Signal, opublikował komentarz na temat odkrycia, że dane Facebooka zostały zebrane przez brytyjską firmę konsultingową związaną z kampanią prezydencką Donalda Trumpa.

"Usuń i zapomnij, nadszedł czas, aby dbać o prywatność", powiedział.

Kilka stron internetowych oferowało porady dotyczące zamykania Facebooka, zauważając, że proces jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje.
Facebook oferuje użytkownikom opcję "dezaktywowania" konta dla użytkowników, którzy chcą zrobić sobie przerwę i wrócić później, lub "całkowicie usunąć" konto i jego dane.

Ale Facebook zauważył, że niektóre dane, takie jak posty na temat osi czasu znajomych, mogą pozostać w systemie nawet po usunięciu konta.

I długoletni użytkownicy Facebooka mogą mieć problemy z logowaniem i autoryzacjami do innych stron internetowych i aplikacji za pośrednictwem sieci społecznościowej.

Strona The Verge opublikowała przewodnik usuwania, doradzając użytkownikom, aby pobrać kopie wszystkich danych osobowych, w tym zdjęcia i posty przed zakończeniem.

Strona zwróciła uwagę, że całkowite usunięcie konta może potrwać do 90 dni, a dane mogą być niedostępne w tym okresie.

Użytkownicy mogą również stanąć przed wyborem, co zrobić z innymi obiektami należącymi do Facebooka, takimi jak Instagram, WhatsApp i Messenger.

Nie było jasne, ilu użytkowników postępuje zgodnie z planami zamknięcia Facebooka, który ma ponad dwa miliardy użytkowników na całym świecie.

Ale Roger McNamee, wczesny inwestor na Facebooku, powiedział, że sieć społecznościowa traci zaufanie użytkowników.

"Kwestią jest bezlitosne lekceważenie praw do prywatności użytkowników i brak dbałości o dane powierzone Facebookowi" - powiedział McNamee dla National Public Radio.

"Nie jestem do końca pewien, co się tutaj dzieje, ale obawiam się, że istnieje systemowy problem z algorytmami i modelem biznesowym Facebooka, który pozwala złym aktorom wyrządzić krzywdę niewinnym użytkownikom Facebooka."

rl/jm/OP

Oceń